THY Teknik, Pratt&whitney'le Anlaşma İmzaladı

THY Teknik, Pratt&whitney'le Anlaşma İmzaladı

Türk Hava Yolları (THY) Teknik A.ş, ABD'li United Technologies Corporation Bünyesinde Faaliyet Gösteren Motor İmalatçısı ve Tamircisi Pratt&whitney Şirketi ile Büyük Ölçekli Bir Uçak Motoru Bakım, Tamir ve Onarım Merkezi Kurmak Üzere Ortak Girişim Anlaşması İmzaladı.

THY Teknik, Pratt&whitney'le Anlaşma İmzaladı

Türk Hava Yolları (THY) Teknik A.Ş, ABD'li United Technologies Corporation bünyesinde faaliyet gösteren motor imalatçısı ve tamircisi Pratt&Whitney şirketi ile büyük ölçekli bir uçak motoru bakım, tamir ve onarım merkezi kurmak üzere Ortak Girişim Anlaşması imzaladı.

Atatürk Havalimanı Yeni Hangar'da gerçekleştirilen imza töreninde konuşan THY Teknik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kilci, Türkiye'de sivil havacılık alanında son yıllarda büyük gelişmeler yaşandığını belirterek, ''Bu anlaşmayla Pratt&Whitney ile THY Teknik A.Ş sektöre yeni bir soluk kazandıracak, bu ortaklık gelecekte ülkemizde direkt istihdam sağlayacak, diğer yabancı sermayeli ortak girişim gruplarına örnek olacaktır'' dedi.

Pratt&Whitney Genel Müdür Yardımcısı ve Global Services Partners (GSP) Genel Müdürü Jim Keenan, THY Teknik A.Ş ile birlikte yüksek kalitede motor bakım hizmetini bölgeye getireceklerini belirterek, ''Gerek THY, gerekse diğer hava yolu firmaları için özellikle CFM56(R) ve V2500 tipi motorlar için mükemmel bir servis alternatifi sunacağız'' dedi.

''Pratt&Whitney - THY Teknik Uçak Motoru Bakım Merkezi'' adını alacak yeni ortak girişim de, V2500 ve CFM56 (R) motorlarına bakım hizmeti verilecek. Yeni merkezin inşaatına bu yıl başlaması düşünülürken, 2009 yılında da merkeze ilk motorun girmesi planlanıyor. Merkez tam kapasite çalışmaya başladığında yılda yaklaşık 200 motor bakımı yapılması hedefleniyor.

Kaynak: AA