Thy ile Aırbus, 117 Uçak İçin Anlaşma İmzaladı

Türk Hava Yolları (THY), filosuna yeni katılacak 117 uçak alımı için Airbus ile anlaşma imzaladı Türk Hava Yolları (THY), filosuna yeni katılacak 117 uçak alımı için Airbus ile anlaşma imzaladı.

Thy ile Aırbus, 117 Uçak İçin Anlaşma İmzaladı

Türk Hava Yolları (THY), filosuna yeni katılacak 117 uçak alımı için Airbus ile anlaşma imzaladı Türk Hava Yolları (THY), filosuna yeni katılacak 117 uçak alımı için Airbus ile anlaşma imzaladı. THY ve Airbus arasında atılan imzalarla, Avrupa yapımı Airbus'tan, 25 adet A321, 4 adet A320 NEO, 53 adet A321 NEO ve 35 adet A321 NEO opsiyonunu içeren 117 uçak, 2020 yılına kadar THY filosuna dahil edilecek. Böylelikle, Türk Hava Yolları filosuna 2015 yılından itibaren katılmaya başlayacak 117 uçak ve kira süresi sonunda çıkacak uçaklarla THY filosunda, kargo uçakları dahil 2020 yılı sonunda toplam uçak sayısı 375'i bulacak. Halen yaklaşık ortalaması 6.6 olan filo yaşı ise, yeni uçakların filoya katılımıyla 5'e düşecek. THY Genel Müdürlük binasında düzenlenen imza törenine ise Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Airbus Başkanı ve CEO'su Fabrice Bregier, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, THY Genel Müdürü Temel Kotil katıldı.

-"O KADAR HAYIFLANMAYIN"-

İmza töreninde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin sivil havacılıkta 2023 hedefinin toplam 750 uçak sayısına ulaşmak olduğunu, ancak sivil havacılık sektöründeki şirketleri ve THY'nin filosuna katacağı yeni uçaklara bakıldığında, bu hedefin zaten 1-2 yılda yakalanabileceğini söyledi. Konuşmasında, Airbus CEO'su Bregier'in "THY, bizden hızlı büyüyor" sözlerine de atıfta bulunan Bakan Yıldırım, "Şimdi Airbus hayıflandı. "THY bizden daha fazla büyüyor' diye. O kadar hayıflanmaya gerek yok. Bizden daha fazla büyüyorlar. Bunlar çok fazla olmaya başladı, Türkiye'den daha fazla büyüyor. Bu sene ilk çeyrekte yüzde 32 büyümüş havacılıkta" dedi.

-"UÇAK YAPALIM"-

Yıldırım, Airbus'un İzmir'de ve Tuzla'da türbin yapımı gibi ortak işlere girdiğini, ancak bu kadar büyük ve prestijli bir müşteriyle ufak tefek işlerin olmayacağını belirtti ve Airbus CEO'suna dönerek, şunları söyledi:

"Birader, olmaz. Bunları aşalım, düzgün bir iş tutalım. Nedir o? Burada uçak yapalım. Bu kararı ne kadar geç verirseniz kaybeden Türkiye olmaz. Kaybeden siz olursunuz. Çok açık konuşuyorum. Çünkü bunu gördü bazı bilişim firmaları başka sektörler. Bak şimdi Çinliler, hızlı tiren yatırımı yapıyor. Elinizi çubuk tutun. Buraya güzelce gelin, tam bir iş birliği. Sadece alış veriş değil, kapsamlı bir iş birliği. Birbirimize bütün mutfağımızı açacağız ve burada oturacağız, bu işleri yapacağız."

-"HER TÜRLÜ DESTEK VERİLECEK"-

Yıldırım, havacılık sektöründe Türkiye'nin, henüz Avrupa ve dünya ile kıyaslanacak düzeyde olmadığını, sektörün diğer bölgelerde de büyümesi gerektiğini söyledi. Bunun Avrupa'da imalat yapılarak sağlanamayacağını dile getiren Bakan Yıldırım, "Bunun yolu, Türkiye'ye park etmek, Türkiye'de havacılığın sadece taşımacılıkla değil, iş birliğinin hava araçları yapımında da başlaması zamanı gelmiştir. Yapılan anlaşmanın, Türkiye'de uçak yapımı konusunda daha kapsamlı bir anlaşmaya, bir başlangıç olmasını bekliyoruz. Bunu sizden istiyoruz. Bu konuda gereken her türlü destek verilecek. Sayın Maliye Bakanımız burada. Bir problem yok. Zaten yeni teşvik sistemimiz, stratejik yatırımlarda ciddi teşvik veriyor. O bakımdan bu uçağı kaçırmamanızı tavsiye ederim. Bu uçak kaçarsa başka uçak gelir. Orada belki "A' harfi olmaz, başka harf olur. 'T' harfi olur, "TR', "TC' olur, onun için bu birlikte çalışma davetimi lütfen, çok ciddi bir şekilde düşünürseniz memnun oluruz" diye konuştu.

-"GEÇEN YIL 15 MİLYAR TL CİRO YAPTIK"-

Türk Hava Yolları İcra Komitesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, kurumun, havacılık sektöründe yeni yatırımlara devam ettiğini söyledi. Topçu, şöyle devam etti:

"Büyüme hedeflerimizin önemli kilometre taşlarından biri filomuza katacağımız uçakları belirlemek ve bunların siparişlerini vermekti. Geçtiğimiz günlerde bu önemli kararları aldık ve Türk Sivil Havacılık tarihinin en büyük uçak siparişlerini açıkladık. Bugün atacağımız imza Türk Hava Yolları'nı, Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023 hedeflerine taşıyacak. Bu anlaşmayla Türk Hava Yolları, Avrupa'nın en büyüğü olma yolunda önemli bir adım daha atmış oluyor."

THY'nin, 2003'ten bu yana yolcu sayısı ve ciroda 5 kat büyüdüğünü açıklayan Topçu, "THY, geçen sene 15 milyar TL ciro yaptı. Bu büyüme rakamlarını kararlılıkla gerçekleşmesi bizleri mutlu etmektedir. THY'nin 2020'de 375 uçağı olacak. Ortalama yaşı 6.6 olan filonun yaşı da 5'e düşecek. Airbus'tan sipariş ettiğimiz uçakların yakıt tasarrufu sağlayıp bakımı kolay. Operasyon maliyeti de düşük" diye konuştu.

-"THY, AIRBUS'TAN HIZLI BÜYÜYOR"-

Airbus Başkanı ve CEO'su Fabrice Bregier ise yaptığı konuşmada, "Türk Hava Yolları, Airbus'tan hızlı büyüyor" dedi. THY ile yeni bir sayfa açtıklarını ve gelişmesine katkıda bulunmaktan dolayı memnun olduklarını dile getiren Bregier, "THY, önümüzdeki yıl 375'i hedefliyor. THY, Airbus'tan da hızlı büyüyor. Biz bunu kıskanıyoruz" ifadelerini kullandı. - İstanbul