Türkiye'de bir ilk! Thodex mağduru olan bir vatandaşın zararını karşılamak için açtığı dava kabul edildi

Türkiye'de bir ilk! Thodex mağduru olan bir vatandaşın zararını karşılamak için açtığı dava kabul edildi

Anadolu Ajansı / Filiz Kınık Öz - Haberler | Ekonomi

Ülkeyi ayağa kaldıran Thodex vurgununda bir ilk yaşandı. Söz konusu şirkete para yatıran ve mağdur olan bir vatandaşın açtığı dava Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi, tarafından kabul edildi. Türkiye'de bir ilk yaşanırken, Thodex şirketine gerekli belgelerin gönderilmesi için 2 hafta süre verildi. İlk oturum 9 Kasım'da yapılacak.

Kripto para borsası Thodex şirketinden kripto para satın alarak mağdur olduğunu belirten bir kişinin, zararının giderilmesi için açtığı alacak davası kabul edildi. Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi, bu yönde yapılan başvuruyu kabul eden ilk mahkeme oldu.

YILLARCA ÇALIŞARAK ELDE ETTİĞİ BİRİKİMİ GİTTİ

Mağdur İ.Ö.'nün avukatı Sinan Keskin tarafından Anadolu 24. Asliye Hukuk Mahkemesine sunulan dilekçede, Thodex adıyla internet ortamında faaliyet gösteren davalı Koineks Teknoloji A.Ş.'nin, kripto paranın alımı ve satımı konusunda yatırımcılara aracı kurum niteliğinde hizmet veren ticari şirket olarak ilgili ticaret sicilinde yer aldığı belirtildi. Yıllarca çalışarak elde ettiği birikimiyle yatırım yapmak isteyen İ.Ö'nün, davalı şirketle kripto para alım-satım hizmetine yönelik sözleşme yaptığı belirtilen dilekçede, sözleşme gereğince, İ.Ö'nün davalı şirkete ait web sitesi üzerinden kripto para birimleri üzerinde alım-satım işlemleri yapabileceği, davalı şirketin ise bu işlemler neticesinde komisyon bedeli talep edeceği kaydedildi.

ETHEREUM SATIN ALMIŞ

Dilekçede, İ.Ö'nün davalı şirketin "https://www.thodex.com/" adresli web sitesi üzerinden 15,364 Ethereum cinsinde kripto para satın aldığı, bunun değeri üzerinden davalı şirketin hesabına para yatırdığı anlatıldı.

BİNLERCE KİŞİNİN PARASIYLA YURT DIŞINA KAÇTI

Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in, İ.Ö.'nün de aralarında bulunduğu binlerce kişiden aldığı paraları uhdesine geçirerek, yurt dışına kaçtığı belirtilen dilekçede, bu kapsamda İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

"SATIŞ İŞLEMİ BİR NEDEN OLMAKSIZIN KAPATILDI"

Dilekçede, taraflar arasındaki finansal hizmete yönelik sözleşme kapsamında, İ.Ö.'nün davalı şirkete ait web sitesinde işlem yapma yetkisi bulunduğu vurgulanarak, "Müvekkil, davalı şirketin web sitesi üzerinden satın aldığı kripto paraları tekrar aynı platformda satmak istemişse de davalı şirket, işlem yapılan web sitesini haklı bir neden olmaksızın kapatmış olup müvekkilin işlem yapmasını engellemiştir." ifadelerine yer verildi.

MADDİ ZARARA UĞRADI

Davalı şirketin sözleşmeye aykırı eylemleri ve suç teşkil eden hareketleri nedeniyle İ.Ö.'nün, satın aldığı kripto paralar üzerinde işlem yapamadığı gibi kripto paraların tutulduğu sanal cüzdanına da ulaşamadığına dikkati çekilen dilekçede, davalı şirketin, kripto para satma işlemi adıyla İ.Ö.'den aldığı paraları, aradaki finansal hizmet sözleşmesine aykırı bir şekilde kullandığı, bu şekilde İ.Ö.'yü aldattığı ve maddi zarara uğrattığı kaydedildi.

Dilekçede, mağdur İ.Ö.'nün uğradığı zararının giderilebilmesi ve alacak hakkının güvence altına alınabilmesi için davalı şirketin tespit edilecek her türlü taşınır, taşınmaz mal varlığı ile alacak haklarına ve banka hesaplarına tedbir konularak, üçüncü kişilere devrinin önlenmesi talep edildi.

TÜRK LİRASI KARŞILIĞININ HESAPLANMASI MÜMKÜN DEĞİL

İ.Ö.'nün aldığı kripto para biriminin piyasa değerlerinin anlık olarak ve geniş kapsamlı değişkenlik göstermesi nedeniyle, Türk lirası karşılığının hesaplanabilmesinin mümkün olmadığı aktarılan dilekçede, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 107/1. maddesi uyarınca bu davanın belirsiz alacak kapsamında açılma zorunluluğu bulunduğu, belirsiz alacak kapsamında fazlaya ilişkin hakları saklı kalmak kaydıyla şimdilik 1000 lira tutarındaki meblağın davalı şirket tarafından ödenmesine karar verilmesi istendi.

THODEX'E 2 HAFTA SÜRE VERİLDİ

Anadolu 24. Asliye Hukuk Mahkemesi, mağdur İ.Ö.'nün zararının giderilmesi için açtığı alacak davasını kabul ederek, tensip tutanağını düzenledi. Buna göre mahkeme, davalı Thodex şirketine, bu dava dilekçesinin tebliğinden itibaren cevap dilekçesi ile ilk itirazlarını sunmaları için 2 hafta süre verdi.

ÖN İNCELEME İÇİN GÜN BELİRLENECEK

Davacının da gelecek cevaba yanıt vermesi için 2 hafta süre tanıyan mahkeme, taraflar arasındaki dilekçe aşamalarını sona ermesinin ardından ön inceleme yapılması için gün belirlenmesini kararlaştırdı. Mahkeme, davalı şirket Thodex'e müzekkere yazılarak, davacı ile aralarında akdedilen sözleşmenin onaylı bir suretinin gönderilmesin istedi.

TÜM MEVDUAT HESAPLARI İSTENDİ

Akbank A.Ş. ile Halk Bankası A.Ş.'ye müzekkere yazılarak, davacının Thodex hesabına yaptığı ödemelere ilişkin banka dekontlarının gönderilmesini isteyen mahkeme, Türkiye Bankalar Birliğine müzekkere yazılarak da Thodex'in tüm hesaplarının mevduat bilgilerinin (hisse senedi, kasa hakkında) gönderilmesini kararlaştırdı.

İLK OTURUM 9 KASIM'DA YAPILACAK

Mahkeme, davacı İ.Ö.'nün avukatına, dava dilekçesinin hukuki deliller kısmında belirttiği davalı şirket defterleri, davalı şirketin tespit edilecek taşınır, taşınmaz malları, alacak hakları, banka hesapları ile kripto alım satım işlemlerine yönelik sözleşme, banka dekontlarının aslını ve onaylı örneğini sunmak üzere 2 haftalık süre verdi.

Davacı vekilinin, Thodex'in tespit edilecek her türlü taşınır, taşınmaz mal varlığı ile alacak haklarına ve banka hesaplarına tedbir konması talebinin ise davacı avukatının gerekli belgeleri sunduktan sonra değerlendirilmesini kararlaştıran mahkeme, ön inceleme tahkikat oturumunun ise 9 Kasım'da yapılmasına hükmetti.

Canlı kripto para verileri ve tüm kripto para haberleri için tıkla.

Türkiye'de bir ilk! Thodex mağduru olan bir vatandaşın zararını karşılamak için açtığı dava kabul edildi

Kaynak: Anadolu Ajansı / Filiz Kınık Öz

Haber Yorumları (5)
AYKUT KALANOĞLU: Bu davanın mahkemesi rahmetli Kemal Sunal'ın ünlü filmi şalvar davası filmindeki gibi uzarrrr giderrr ! masraflar da cabası !
KUMKUM : Halkı soyanı yakalayında türkiyede bir ilk yaşansın
THEO: Mahkemeye verse neye yarar şimdiden säyliyorum en azından 15 yıl sürer ve sonunda dava açmak yasaklanır mahkeme ve Avukat masrafları bilikişi Raporu derken nefesin kesilir belki paranı almadan tahtalı köye gidersin.böyle olurmu diye düşünüyorsan.olur örnek Kombassan Holding yani Bera Holding.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title