THD Kan Hastalıklarını Anlatacak

THD Kan Hastalıklarını Anlatacak

Hasta ve Hasta Yakınlarına Yönelik Kan Hastalıkları Bilgilendirme Toplantıları 9 Şubat'ta Aydın'da yapılıyor.

THD Kan Hastalıklarını Anlatacak

Türk Hematoloji Derneği, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında geliştirdiği "HALKHEP-Hasta Ve Hasta Yakınlarına Yönelik Kan Hastalıkları Bilgilendirme Toplantıları"nın 2013 yılındaki ilk ayağı "Kan Sizsiniz" sloganıyla 9 Şubat'ta Aydın'da yapılıyor.

Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Teoman Soysal, tüm hasta ve hasta yakınlarının katılabildiği, katılımların ücretsiz olduğu HALKHEP toplantılarının son 3 yıldır Sinop, Erzurum, Ankara, İstanbul, Nevşehir, Adıyaman, Sivas, Hatay, Mersin, Denizli ve Eskişehir illerinde yapıldığını ve yoğun ilgi gördüğünü belirtti. Prof. Soysal; "Hematolojik kanserler ile kan hastalıklarını halkın anlayabileceği düzeyde ve her yönüyle ele alarak özellikle hasta ve hasta yakınlarının doğru bilgi almalarını hedeflediğimiz toplantılarda hematolog, enfeksiyon hastalıkları uzmanı, psikiyatrist, diyetisyen gibi farklı alanlardan uzmanlar söz alıyor, halk da oturumlar sonunda soru-cevap bölümleriyle katkıda bulunuyorlar" dedi.

Prof. Dr. Soysal 9 Şubat'ta Türk Hematoloji Derneği ve Aydın İl Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliği ile Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Konferans Salonu'nda düzenlenecek toplantı ile ilgili sözlerine şöyle devam etti; "Toplantılarda Hematoloji ve hematolojik kanserler hakkında genel bilgi, Habis hastalıklar seyrinde psikolojik sorunlar ve destek yolları, Hematolojik habis hastalıklarda beslenme, Hematolojik habis hastalıklarda enfeksiyonlardan korunma yolları, İlik nakli nedir?-Kime yapılır? Kimler, nasıl verici olabilir gibi konu başlıklarını her yönüyle halkımıza ve hastalarımıza anlatacağız" diye konuştu. Hematolojik kanserlerde tam şifa olasılığının giderek arttığını ifade eden Soysal, bilgi ve farkındalık düzeyinin artması ile bu başarının daha da artacağını; hastaların hastalıkları hakkında daha çok soru sormasını önemsediklerini vurguladı.

Ayrıca, Hedefi ülkemizde hematoloji eğitiminin düzeyinin yükseltilmesi ve ulusal boyutta standardize edilmesi olan Türk Hematoloji Derneği, bu amaca yönelik olarak hematolog bulunmayan illerde "Hekimlere Yönelik Temel ve Güncel Hematoloji Eğitimi (HEKHEP)" kursunu da HALKHEP Projesi'nin yapıldığı illerde düzenlemeye devam ediyor.

Kaynak: Bültenler