Thd'den Elektrik Zammına İptal Davası

Tüketici Hakları Derneği (Thd), Elektrik Zammının İptali İstemiyle Danıştay'da Dava Açtı.

Thd'den Elektrik Zammına İptal Davası

Tüketici Hakları Derneği (THD), elektrik zammının iptali istemiyle Danıştay'da dava açtı.

THD Genel Başkanı Turhan Çakar, Danıştay önünde yaptığı basın açıklamasında, OECD ülkeleri de dahil, ulusal gelir durumuna göre ülkelerin elektrik fiyatları karşılaştırıldığında en pahalı elektriğin Türkiye'de kullanıldığını, son zamla Türkiye'deki elektriğin dünyadaki elektrik fiyatlarına göre daha da pahalı hale geldiğini söyledi.

Tüketicilerin normal yaşamlarını sürdürebilmesi, karanlıkta kalmaması, gıdasını saklayabilmesi vb. için elektrik kullanmasının en zorunlu gereksinimi ve en temel hakkı olduğunu kaydeden Çakar, elektrikteki fiyat politikalarının evrensel tüketici hakları, kamu yararı ve sosyal devlet anlayışına uygun olması gerektiğini kaydetti.

Bazı ülkelerde devletin vatandaşına ücretsiz elektrik temin ettiğini belirten Çakar, şöyle konuştu:

“Bu nedenle hükümetin, yüksek kamu yararı gereğince tüketici hakları ve sosyal devlet anlayışına uygun olarak, elektrikteki fiyat politikalarını belirlemesi gerekir. Su, kömür, rüzgar, jeotermal enerji, güneş gibi kendi doğal kaynaklarımız dururken dışa bağımlı ve ithal enerjiye dayalı yanlış elektrik üretim politikalarının sonuçlarının tüketicilere yansıtılmasının hiçbir haklı gerekçesi olamaz.

Bununla birlikte 'ya al ya öde' anlaşmalarından dolayı özel sektörden alınan elektriğin 2-2,5 kat daha pahalı olmasının bu yapılan zamma tüketicinin aleyhine haksız bir gerekçe oluşturması da kabul edilemez.”

Çakar, tüm bu nedenlerle elektriğe yapılan zammın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtıklarını bildirdi.

Bir gazetecinin, “başkentte doğal gaz ve toplu ulaşıma yapılan zam konusunda da iptal davası açmayı düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine Çakar, “Şu anda tüm başkentler içerisinde en pahalı ulaşım Ankara'da. Bir asgari ücretli, gelirinin yüzde 30'dan fazlasını sadece ulaşıma harcıyor” diye konuştu.

Çakar, toplu ulaşıma ve doğal gaza yapılan zam konusunu görüştüklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: DHA