Tgf 24. Başkanlar Konseyi Toplantısı Sona Erdi

Tgf 24. Başkanlar Konseyi Toplantısı Sona Erdi

Türkiye Gazeteciler Federasyonu'nun (Tgf) Bursa'da Yapılan 24. Başkanlar Konseyi Toplantısı Sona Erdi.

Tgf 24. Başkanlar Konseyi Toplantısı Sona Erdi

Türkiye Gazeteciler Federasyonu'nun (TGF) Bursa'da yapılan 24. Başkanlar Konseyi Toplantısı sona erdi.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nin (BGC) ev sahipliğinde BGC Basın Kültür Sarayı'nın açılış töreniyle başlayan konsey toplantısına, federasyona üye olan 43 gazeteci cemiyetinin başkanları katıldı. Başkanlar laiklik, Atatürk ilke ve inkilapları, çoğulcu demokrasi, Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğü ve ulusal sınırlarının korunması konularında ortak iradelerini ortaya koydu.

TGF 24. Başkanlar Konseyi Toplantısı'nın üyeler tarafından kabul edilen sonuç bildirgesini kamuoyuna açıklayan BGC Başkanı Nuri Kolaylı, "Türkiye, bugün tarihinin en zorlu dönemlerinden birini yaşamaktadır. Başta laiklik olmak üzere, Cumhuriyetin temel ilkeleri ve demokrasinin tehdit altında olması, yerel medya mensupları olarak bizleri kaygıya düşürmektedir. Sorumsuz siyasilerin neden olduğu bu süreç, demokrasiyi zaafa uğratacak bir sonucu ortaya çıkarmıştır. Federasyonumuzun öteden beri savunageldiği özgürlük ve demokrasi anlayışı ile bugün gelinen nokta asla tasvip edilemez. Bize düşen sağduyulu olmak, Cumhuriyetimizin temel ilkelerini korumak, yaşadığımız problemlerin demokrasi içerisinde çözümünü sağlamaya çalışmaktır. Halkımızın 'bilinçili ve planlı biçimde yerleştirilmeye çalışılan' muasır medeniyet seviyesinden uzak hayat biçimine itibar etmeyeceğine olan inancımız tamdır. Halkımıza bu hayat şeklini layık görenlere, demokratik kurallar çervesinde hak edilen cevap verilecektir. Bu ülkeyi seven gazeteciler olarak diyoruz ki, yaşadığımız sıkıntıların bu noktaya gelmesinde büyük pay ne yazık ki yaygın medyanındır. Medya olarak problemlerin çözümünde yeterince sorumlu davrandığımızı söylemek mümkün değildir. Türkiye bunu hak etmemektedir. Bu ülkeyi bölmeyi ve yıkmayı hedef alan tek satırı bile olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Medya, Atatürk'ün dediği gibi "milletin müşterek sesi" olsaydı, ülke bu noktaya gelmezdi. Türkiye, bu zorlu dönemi Cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkarak aşmasını bilecektir." ifadelerini kullandı.

Yabancı sermayenin Türkiye'nin umudu olan yerel basını ele geçirme çabalarını büyük tehdit olarak gördüklerini belirten Kolaylı, "Yabancı sermayenin basın yaşamımıza bu denli girişi, büyük sermayenin Türkiye'nin umudu olan yerel basın hayatımıza bu denli girişi, büyük sermayenin Türkiye'nin umudu olan yerel basını ele geçirme ve yok etme çabaları, ulusal çıkarlarımıza ve demokrasiye karşı en büyük tehditlerden biridir." açıklamasında bulundu.

(EŞ)

29.04.2007 17:56 TSİ