Tffhgd'den Cüneyt Çakır'a Destek

Tffhgd'den Cüneyt Çakır'a Destek

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (Tffhgd), Turkcell Süper Lig'de Vestel Manisespor-sakaryaspor Maçında Saldırıya Uğrayan Hakem Cüneyt Çakır'a Destek Verdi.

Tffhgd'den Cüneyt Çakır'a Destek

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD), Turkcell Süper Lig'de Vestel Manisespor-Sakaryaspor maçında saldırıya uğrayan hakem Cüneyt Çakır'a destek verdi.

Futbol Federasyonu'nun Levent semtindeki merkezinde düzenlenen basın toplantısına, TFFHGD Genel Başkanı Selçuk Dereli ve Cüneyt Çakır ile birlikte FIFA kokartlı hakemler İsmet Arzuman, Bülent Demirlek, Bülent Yıldırım, Fırat Aydınus ve Murat Söylemez katıldı.

Selçuk Dereli, yaşanan olaylardan üzüntü duyduklarını belirterek, şunları söyledi:

''Son dönemde amatör kümelerde oynanan müsabakalarda başlayan, ardından geçtiğimiz hafta Türk Telekom Lig A'ya sıçrayan futbol hakemlerine darp girişimlerinin, bu hafta sonu da Turkcell Süper Lig'de yaşanmasının üzüntüsü içindeyiz. Kaybedilen müsabakanın faturasını hakeme çıkarma geleneğinin sürmesi, görsel ve yazılı basında Türk hakemliğini hedef alan, ancak sadece varsayımlar üzerine ve gerçek temellere oturtulmadan sorumsuzca yapılan açıklamalar ve yorumlarla, reyting uğruna ve bireysel çıkarlar amaçlanarak yapılan gündem yaratma çabalarının meyvelerini maalesef almış bulunmaktayız.''

Dereli, Vestel Manisaspor-Sakaryaspor maçının 38. dakikasında, Vestel Manisaspor kalecisi Bülent Ataman ve kaleci antrenörü Metin Bayındır'ın, müsabakayı yöneten FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır'a, verdiği bir karar nedeniyle çirkin fiili saldırıda bulunduklarını, bunun hakem camiasında büyük bir üzüntü yarattığını belirtti.

Dereli, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kaybedilen müsabakalarda kendi hatalarını asla görmeyen ve yenilginin faturasını hakeme çıkarma alışkanlığını sürdüren geri kalmış zihniyetin, Türk futbolundan bir an önce ayıklanması dileğiyle, yaşanan bu son olayı, Türk futbol kamuoyu önünde şiddetle kınıyor, ayrıca saldırıyı gerçekleştiren kişilerin yüce Türk adaleti önünde hesap vereceklerini kamuoyuna duyurmak istiyoruz."

Selçuk Dereli, toplantı sonunda basın mensuplarına yaptığı açıklamada da bu tür olayların tekrarı halinde, maçlara çıkmamaya kadar varacak düzeyde tepkiler koyabileceklerine dikkat çekerken, Cüneyt Çakır, olayın yargıya intikal ettiğini kaydetti.

Öte yandan Çakır, Avrupa Şampiyonası eleme grubundaki İsrail-Estonya maçında görev yapacağını da tekrarladı.

Kaynak: AA