Tff Yönetim Kurulu Kararları

Türkiye Futbol Federasyonu (Tff) Yönetim Kurulu, Bugün Yaptığı Toplantıda, Bank Asya 1. Lig'de Yabancı Uyruklu Futbolcu Transferi Konusunu Karara Bağladı.

Tff Yönetim Kurulu Kararları

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, bugün yaptığı toplantıda, Bank Asya 1. Lig'de yabancı uyruklu futbolcu transferi konusunu karara bağladı.

TFF'nin aldığı karara göre, Bank Asya 1. Lig'de 2007-2008 sezonu sonunda Turkcell Süper Lig'den düşen takımlar, kadrolarında bulunan sözleşmeli yabancı uyruklu futbolcuları, sözleşme süreleri sonuna kadar kulüplerinde istihdam edebilecek.

- Bank Asya 1. Lig takımları 01 Ocak 1987 ve daha sonraki tarihte doğan iki yabancı uyruklu futbolcu ile profesyonel sözleşme imzalayabilecek, bu sözleşmelerin bitiş süresi maksimum 31 Mayıs 2011 tarihi olacak. 2007-2008 sezonu sonunda Turkcell Süper Lig'den düşen takımlar, yabancı uyruklu futbolcu kontenjanını boşaltmaları halinde bu haktan yararlanabilecek.

- Bank Asya 1. Lig takımları Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kırgızistan ülkelerinin vatandaşı olan en fazla iki futbolcu ile profesyonel sözleşme imzalayabilecek.

- Bank Asya 1. Lig müsabakalarında, 18 kişilik müsabaka isim listesine her halükarda en fazla iki yabancı uyruklu futbolcu ismi yazılacak ve müsabakalarda en fazla iki yabancı oynatılabilecek.

- 2008-2009 sezonu sonunda Turkcell Süper Lig'e yükselecek takımların, 2009-2010 sezonunda sözleşmesi devam eden yabancı uyruklu futbolcuları, kulübün Turkcell Süper Lig yabancı uyruklu futbolcu kontenjanında sayılacak.

- TFF 2. Lig'e düşen kulüplerde, sözleşmesi devam eden yabancı uyruklu futbolcular müsabakalarda oynatılamayacak.

TFF Yönetim Kurulu, ayrıca Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Oğuz Sarvan'ın sunduğu eğitim projesini onayladı ve hakemlerin yurtdışında yabancı dil eğitimi almaları ve hakem eğitimi için yurtdışından hakem hocası getirilmesini kararlaştırdı.

Bu arada bir süre önce Bafra Belediyespor Kulübü'nün yaptığı başvuruyu değerlendiren TFF Yönetim Kurulu, bu kulübün TFF 3. Lig 2. Grup'ta oynaması gereken maçlarını askıya aldı. Bu çerçevede Bafra Belediyespor'un ligde kalmasını kararlaştıran TFF Yönetim Kurulu, ertelenen Bağlum Belediyespor, Keçiörengücü ve Demir Çelik Divriğispor maçları ile bundan sonra oynaması gereken müsabakaları 3-0 rakiplerinin lehine tescil etti. Bu arada, sezon sonunda 4 takımın düşmesi gereken bu gruptan 3 takımın düşürülmesi karar altına alındı.

Elim saldırıda hayatlarını kaybeden Bafra Belediyespor Teknik Direktörü Sedat Gezer ile Kaleci Antrenörü İsmail Kurt'un ailelerine katkıda bulunmak amacıyla, Gezer ile Kurt'un üniversite öğrencisi çocuklarına, eğitim hayatları boyunca başarılı olmaları koşuluyla aylık biner YTL yardımda bulunmaya karar verdi.

Öte yandan TFF Yönetim Kurulu'nun bir başka kararı uyarınca Bank Asya 1. Lig play-off müsabakaları İstanbul'da yapılacak. Play-off'da eleme müsabakaları 16 Mayıs, final maçı ise 18 Mayıs'ta oynanacak.

(İY-İY-NÇ-S)