TFF: "Yabancı statüsündeki oyuncu sayısı gelecek yılda aynı kalacak"

Türkiye ıÜüFutbol Federasyonu bugün Belarus'un başkenti Minsk'te yaptığı toplantıda Turkcell Süper Lig'de yabancı statüsündeki oyuncular için uygulanmakta olan 6 2 sisteminin 2008-2009 sezonunda da devam etmesini karara bağladı.

TFF:

Türkiye ıÜüFutbol Federasyonu bugün Belarus'un başkenti Minsk'te yaptığı toplantıda Turkcell Süper Lig'de yabancı statüsündeki oyuncular için uygulanmakta olan 6 2 sisteminin 2008-2009 sezonunda da devam etmesini karara bağladı.

FIFA'nın 5 6 sistemiyle ilgili çalışmalarını yakından takip eden Yönetim Kurulu, yabancı statüsündeki oyuncularla ilgili olarak, 2009-2010 sezonundan itibaren kalitenin artırılmasına yönelik yeni bir düzenlemeye gidilmesini de kararlaştırdı.

Yönetim Kurulu bu düzenlemeye gidilirken, Türk futbolunun yararına olacak daha verimli oyuncu seçimleri yapılmasının temel ilke olacağını ve bu belirlenirken futbolun paydaşları ile kulüplerin görüşlerine de başvurulacağını belirtti.

Yönetim Kurulu toplantısının öğleden sonraki bölümünde, ayrıca Bank Asya 1. Ligi'nde, Turkcell Süper Lig'den düşen kulüplerin kadrolarında yabancı statüsünde oyuncu bulundurulması nedeniyle haksız bir rekabetin oluştuğu görüşüne varan Yönetim Kurulu, bunun önüne geçilebilmesi için, bu ligde yabancı oyuncu transferine izin verecek bir çalışmanın başlatılmasına kararlaştırdı. Kulüp temsilcileri ve TFF'nin ilgili kurullarının da görüşleri alındıktan sonra, Bank Asya 1. Ligi'ndeki kulüplerin 21 yaş altında yabancı oyuncu transfer edebilmesi için yapılacak çalışmanın sonuçları Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilecek.

Yönetim Kurulu, toplantının sabah bölümünde ise bazı yeni projelerin uygulanması için start verdi.

Yönetim Kurulu toplantısında alınan karar doğrultusunda, Türkiye Futbol Federasyonu, futbolun geniş bir tabana yayılması, ülke genelinde yetenekli gençlerin ortaya çıkarılması ve çağdaş eğitim kriterleriyle yeni bir yapılanmayı sağlayacak büyük bir projeyi hayata geçirecek.

Ahmet Güvener Başkanlığı'ndaki Futbol Geliştirme Merkezi, (FGM) tarafından yürütülecek olan proje ana hatlarıyla şu hedefleri içeriyor:

- Futbolun 7'den 70'e yaş, cinsiyet, fiziki ve ekonomik koşul gözetmeksizin ülkenin her bir köşesinde yaygınlaştırılması.

- Türk futbolunun Gençlik Geliştirme Programının, Türkiye'deki tüm genç nüfusu, özellikle okullardaki gençleri kucaklaması. Yetenekli futbolcuların belirlenmesi, çağdaş futbol eğitiminden yararlandırılması ve yeni bir yapılanmanın sağlanması.

- Bu adımların atılabilmesi için tüm paydaşların bir araya gelmesiyle 81 ilde yeniden yapılanan çalışmaların süratle tamamlanması.

Yalnızca Türkiye Futbol Federasyonu'nun değil,"TÜRKİYE'NİN PROJESİ" olacak geniş kapsamlı bu çalışma, kısa bir zaman diliminde uygulamaya konulacak.

Türkiye Futbol Federasyonu, ayrıca futbolun paydaşlarıyla Mayıs ayı ortasında Antalya'daki Milli Takım kampı sırasında geniş kapsamlı bir toplantı yapacak. Stratejik planlama çalışmalarının gerçekleştirileceği bu toplantıda, Türk futbolunun stratejik hedefleri belirlenecek. Daha sonra bu hedefler doğrultusunda gerekli adımlar atılacak.

Türkiye Futbol Federasyonu, Avrupa Şampiyonası finallerinden başlamak üzere bir taraftar projesini de devreye sokacak. Prof. Dr. Seyhan Hasırcı başkanlığında bir ekip, finaller sırasında Türk seyircilerin karşılaşabileceği olası problemlere çözüm üretebilmek ve maçlar sırasında yaşanabilecek fair-play dışı olaylardan uzak kalınabilmesi için hazırlanan taraftar projesini uygulamaya geçirecek. İlk kez gerçekleştirilecek bu projeden elde edilecek sonuçlara göre, çalışma gerekirse Türkiye'de de uygulanacak.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun sahip olduğu tesislerin daha çağdaş ve verimli olarak işletilebilmesi için, TFF Tesisler Müdürlüğü tarafından gereken önlemler alınacak.

Bu arada, Türkiye Futbol Federasyonu, Ankara 19 Mayıs Stadı'nın zemini alttan ısıtmalı olma koşulları da araştırılarak yenilenmesini sağlayacak.

Yönetim Kurulu'nun Minsk'te yaptığı toplantıda, çok sayıda ihtilaflı dosya da görüşülüp karara bağlandı. Bu bağlamda TFF 2. Lig İkinci Klasman Grubu'nda Turgutluspor ile İzmirspor arasında oynanan ve Turgutluspor'un 1-0 galibiyetiyle sonuçlanan maç da İzmirspor 4 sarı kartlı oyuncu oynattığı için 3-0 Turgutluspor lehine tescil edildi.

Kaynak: CHA