Tff Başkanı Demirören Açıklaması

Tff Başkanı Demirören Açıklaması
Anadolu Ajansı - Haberler | Spor

"Teneke kupa da olsa takımlar oynamalı, Türkiye Kupası bir değerse her takım bunu ciddiye almalı" "Yabancı futbolcu kontenjanının değiştirilmesi isteniyorsa, 18 kulübün imza vermesi gerekiyor" "Gelecek sezon sarı kart sistemini değiştirmeyi düşünüyoruz" Türkiye Futbol Direktörü Terim: "Futbolda çağın önüne geçmek ve kalıcı başarıların temelini atmak için top yekün bir seferberlik gerekiyor" " Önümüzdeki dönemde 'futbolun oscarları' adlı bir organizasyon yapmak istiyoruz.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye Kupası'nın ciddiye alınması gerektiğini belirterek, "Teneke kupa da olsa takımlar oynamalı, Türkiye Kupası bir değerse her takım bunu ciddiye almalı" dedi.

Demirören, federasyon yönetim kurulu üyeleri ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Riva'da inşaatı devam eden Hasan Doğan Kamp ve Eğitim Tesisleri'ni gezdi ve medya kuruluşlarının spor müdürleriyle yemekte bir araya geldi. Yıldırım Demirören ve Fatih Terim, yemekte, statlarda küfrün önlenmesi ve Türkiye Kupası'nın formatına kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Türkiye Kupası'nın formatıyla ilgili tartışmalara değinen Demirören, "Türkiye Kupası bir değerse her takım bunu ciddiye almalı. Takımların hangi kadrolarla sahaya çıkacakları ve kimleri oynatacakları kendilerinin bileceği iş, buna karışamayız" ifadelerini kullandı.

 

"18 kulübün imza vermesi gerekiyor"

 

Yıldırım Demirören, Spor Toto Süper Lig'de şu an uygulanan yabancı oyuncu kontenjanın Kulüpler Birliği Vakfı ile yapılan uzun müzakereler sonunda belirlendiğini kaydetti.

Bu kararı 3 yıllık aldıklarını belirten Demirören, "Yeni sezonda bu durum aynen devam edecektir. Ancak değiştirilmesi isteniyorsa 18 Süper Lig kulübünün imza vermesi gerekiyor. Bir eksik bile olsa Tahkim Kurulu yolu açılır ve istenilen hedefe varılmaz" diye konuştu.

 

"Üç saniye bile küfür olsa ceza gelecek"

 

Yıldırım Demirören, küfür nedeniyle TFF Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun Fenerbahçe'ye verdiği seyircisiz oynama cezasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, uyguladıkları yaptırımlarda kararlı olduklarını belirterek, "Biz bu kararımızdan dönmeyeceğiz. Kulüpler ve taraftarlar için zor olacak ama bundan dönüş yok. Üç saniye bile küfür olsa ceza gelecek" ifadelerini kullandı.

 

- Transfer ücretlerinin Türk Lirası olarak yapılması konusu

 

Yıldırım Demirören, transfer ücretlerinin Türk Lirası olarak yapılması konusundaki soru üzerine, kur artışlarının maliyetleri çok artırdığını anlatarak, "Paralar artıyorsa bunu artıran kulüplerdir. Kulüpler Birliği'nde bunu defalarca söyledik. Kulüpler kendi aralarında anlaşırsa biz maliyet hesapları konusunda destek oluruz" diye konuştu.

Fenerbahçe Kulübü'nün naklen yayın havuzundan çıkabileceğine yönelik açıklamasının hatırlatılması üzerine Demirören, bu konuda federasyonunun konumunun ve kuralların belli olduğunu kaydetti.

 

Kasımpaşa-Beşiktaş maçının tekrar kararı

 

Yıldırım Demirören, kural hatası nedeniyle tekrar oynatılmasına karar verilen Kasımpaşa-Beşiktaş maçı ile çıkan olaylar sonrası tatil edilen ve daha sonra 3-0 Galatasaray'ın hükmen galip sayıldığı Galatasaray-Beşiktaş maçındaki kararların karşılaştırıldığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"İki maçı birbirine karıştırmamak gerekiyor, ikisi de çok farklı. Örneğin Kasımpaşa-Beşiktaş maçında Donk'un yaptığı hareketin örneğini dünyada bulamadık. Kasımpaşa-Beşiktaş maçında sahaya bir taraftar girdi. Futbolcuya saldırdığını hepimiz gördük ama bu taraftar ifadesinde, 'ben öpmek için sahaya girdim' dedi ve serbest bırakıldı. Adli makamlar da bu kararı veriyorsa biz ne yapabiliriz? Beşiktaş-Galatasaray maçında da yüzlerce taraftar sahaya girdi. İkisi birbirinden çok farklı."

 

"Sarı kart sistemini değiştirmeyi planlıyoruz"

 

Demirören, gelecek sezon sarı kart ceza sistemini değiştirmeyi planladıklarını belirterek, "Sarı kart sisteminde önümüzdeki sezonda değişiklik planlıyoruz. Fransa Ligue 1'deki uygulamayı yapabiliriz. ya da, örneğin dördüncü sarı kartına ulaşan futbolcu takip eden ilk resmi maçta değil de, takip eden sonraki iki resmi maçtan birinde cezalı olsun. Böylece uzun yıllardır tartıştığımız derbi maçlardan önce bilerek kart görüp cezalı duruma düşme durumunu önlemiş oluruz" ifadelerini kullandı.

TFF Başkanı Demirören, pro lisans belgesi olmayan Gaziantepspor Teknik Direktörü Sergen Yalçın'ın, federasyonun yapmış olduğu düzenlemeyle sahaya çıkan son örnek olduğunu dile getirdi.

 

"Tesislerin 25 milyon dolar civarında maliyeti oldu"

 

Yıldırım Demirören, Hasan Doğan Kamp ve Eğitim Tesisleri'nin yaklaşık 25 milyon dolara mal olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Federasyon olarak idari işlere ve milli takım kamplarına yıllık 15 milyon lira masraf yapıyoruz. Yeni yapacağımız tesislerle birlikte milli takımları buraya taşıyarak, idari bütün organizasyonlarımızı burada gerçekleştirerek, bu masraftan kurtulmayı amaçlıyoruz. Yaklaşık 25 milyon dolar civarında maliyeti oldu. İstanbul'a gelecek Anadolu takımlarını, deplasman takımlarını da burada misafir etmeyi planlıyoruz. Tabi maliyetlerini kendileri karşılayacaklar. Yeni yapılacak tesis gece yukarıdan bakıldığında ay-yıldız şeklinde olacak. Uçakların geçiş güzergahı burası. Uçaklar geçerken, uçaktakiler burayı ay-yıldız olarak görecek. Bolu'da da bir arazi alıyoruz. Buraya takımların yaz kamplarını yapacakları bir tesis inşa edeceğiz."

 

Terim: "Kalıcı başarılar için seferberlik gerekiyor"

 

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ise, futbolda çağın önüne geçmek ve kalıcı başarıların temelini atmak için hep birlikte bir seferberlik gerektiğini anlatarak, şöyle konuştu:

"Bu yüzden paydaşlarla bir araya geliyorum. Tüm mesaimi ve hayatımı buna adamış durumdayım. Geniş bir bilimsel ekip, dünyanın çeşitli ülkelerinde görüşmeler ve çalışmalar yapıyor. Tüm bunların sonucunda projelerimizi ve uygulama planlarımız son halini almış ve yürütülmeye hazır hale gelmiş olacak. Herkesin bilgi birikim ve emeğine ihtiyacımız var. Kimseyi dışlama niyetimiz yok. Emek vermeye niyeti olan yetkin kişileri sisteme dahil etmeye çalışacağız. Bizimle birlikte çalışmak isteyenlere fırsat yaratabileceğimiz bir sistem üstünde çalışıyoruz."

Eğitimin kendileri için öncelikli konu olduğunu dile getiren Terim, "Dikey gelişim, yani elit futbolcu gelişimi için hafta içi sağlıklı eğitim, hafta sonları her anlamda kaliteli müsabaka hedefliyoruz. Havuzun genişletilmesi, yani yatay gelişimin önemini çok iyi bilen birisiyim. Bu yüzden Milli Eğitim Bakanlığı, yerel yönetimler ve kulüplerle birlikte yürüteceğimiz projelerimiz var. Bu projelerimizin ön hazırlıkları ve paydaş görüşmelerini yürütüyoruz, yakında açıklayacağız" diye konuştu.

 

"Futbolun Oscarları" geliyor

 

Terim, Avrupa'daki oyuncu izleme ekibini yenilemeye çalıştıklarını vurgulayarak, "Bunlarla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Yeni dönemde bunları sizlerle paylaşacağız. İlk defa burada açıklıyorum; önümüzdeki dönemde 'futbolun oscarları' adlı bir organizasyon yapmak istiyoruz. Sezon sonunda Türk futbolunun en iyilerinin belirleneceği bir ödül töreni gerçekleştireceğiz. Tıpkı Türk futbolunun Grammy'si, Oscar'ı olacak" ifadelerini kullandı. - İstanbul

Tff Başkanı Demirören Açıklaması

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title