Teziç: ''Öss'nin Kalkmasını Gerçekleştirecek Güç Yok''

Teziç: ''Öss'nin Kalkmasını Gerçekleştirecek Güç Yok''

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Türkiye'de ÖSS'nin kalkmasını gerçekleştirecek bir gücü göremediğini söyledi.

Teziç: ''Öss'nin Kalkmasını Gerçekleştirecek Güç Yok''

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Türkiye'de ÖSS'nin kalkmasını gerçekleştirecek bir gücü göremediğini söyledi.

Erdoğan Teziç, Türkiye'nin Yükseköğretim Stratejisi raporuna ilişkin bilgi vermek amacıyla düzenlediği basın toplantısında, taslağı hazırlama nedenlerini ve taslakla ilgili görüşlerini anlattı.

Raporu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e bugün sunduklarını hatırlatan Teziç, Sezer'e raporun hangi amaçla hazırlandığı ve içeriği konusunda hem kendisinin hem de YÖK üyesi Prof. Dr. İlhan Tekeli'nin 2 ayrı sunum yaptığını kaydetti.

Teziç, raporu üniversitelere göndereceklerini, üniversitelerin görüşlerini de 2.5 ay içinde YÖK'e ileteceklerini kaydetti.

Üniversitelerin görüşlerini yeniden değerlendirip rapora ekleyeceklerini ve son biçimi vermiş olacaklarını ifade eden Teziç, bunun tüm yasalar için yapılması gerektiğini anlattı.

Raporu hazırlarken herhangi bir hazır sistemi veya yabancı ülkelerdeki modelleri yansıtmadıklarını belirten Teziç, ''Biz, bize uygun olabilecek bir sistemi oluşturmaya çalıştık. Bu, bizim ürünümüz olsun dedik. Bunun için de verileri çok geniş biçimde değerlendirdik'' diye konuştu.

Raporda tüm konuların ele alınarak değerlendirildiğini belirten Teziç, gelecek önerilere kapalı olmadıklarını göstermek için raporda olasılıkla ilgili cümleler kullandıklarını ifade etti.

Bu ifadelerin, kendilerinin değişik önerilere açık olduğunu gösterdiğini vurgulayan Teziç, ''Son sözü söylemek üniversitelerden, sivil toplum kuruluşlarından, öğretim üyelerinden hatta öğrenci kesiminden gelebilecek önerilere, değerlendirmelere bağlı olacaktır. Bizim istediğimiz, bir konuyu benimsenmediği taktirde 'bunu benimsemeyelim' şeklinde tavır almak ve bunun yanı sıra önerileri de ekleyerek geri dönüş yapmaktır'' dedi.

Teziç, raporda orta ve uzun vadeli gelişmelerin de dile getirildiğini anlattı.

Teziç, konuşmasını, ''Tekrar ediyorum, bu bir yasa taslağı değil. Ancak gelecekte bir yasal düzenleme yapılacaksa o yasal düzenlemenin bu zeminden hareket etmesini kolaylaştıran bir özelliği var'' diyerek tamamladı.

Gazetecilerin, raporun Cumhurbaşkanı Sezer'e sunulduğunu hatırlatarak, ''Başbakan'ı da ziyaret edecek misiniz?'' sorusu üzerine Teziç, ''Bu rapor tamamlandığı zaman bize intikal edecek, geri dönecek düşünceleri de raporda değerlendirip son biçimini verdikten sonra hükümete de teslim edeceğiz'' dedi.

''Hükümetten görüş alınacak mı?'' sorusuna karşılık Teziç, ''Hükümete sunulacak olan, bütün kesimlerden gelen görüşleri içeren bir rapor olacaktır. Hükümet sonra siyasi tercihini kullanırken bunları sadece değerlendirir. Böyle bir strateji raporunu hazırlarken amacımız, yapılacak siyasi tercihin kamu yararı amacıyla olmasına gösterdiğimiz özendir'' dedi.

Raporda, yükseköğretime giriş sistemi konusunda da önerileri bulunduğunu kaydeden Teziç, ''ÖSS'nin kaldırılmasını mı tavsiye ediyorsunuz?'' sorusu üzerine, şunları söyledi:

''ÖSS'nin kalkmasını gerçekleştirecek bir gücü ben Türkiye'de göremiyorum. Ama bunun yapılış biçimiyle düşünceler oluşturulabilir. Sizin üniversitelerdeki yer payınız sınırlıysa ister istemez bir sınav olacaktır.

Bu konuyu yalnızca üniversite düzeyinde getiriyorsunuz. Türkiye'de ortaöğretime başlarken de sınavlar oluyor, niye bu sınav üzerinde hiçbir tartışma yapılmıyor. Orada da Anadolu, fen liseleri var. Buraya giren öğrenciler bir yarışmayla sınavla giriyorlar. Buraları kazanamayanlar da genel liselerde öğrenimlerine devam ediyorlar. Bu mantığı anlamakta hepimiz güçlük çekiyoruz. Liseye geçişte sınavlara hiç ses çıkarılmıyor, çocuklar istediği yere giremiyor. Üniversite aşamasında sınırlı yerlere nasıl öğrenci yerleştireceksiniz? Bu noktaya geldiğiniz zaman suçlu YÖK ve ÖSYM şeklinde dile getiriliyor. Bütün arzumuz üniversiteyle ilgili konuların sığ alanlardan çıkarılıp yukarı düzeylerde, çok büyük düşünce enerjisi sarf edilerek her konuyu tartışıp ortaya koyabilmek. Biz bunun cesaretle yapılmasını istiyoruz.''

Kaynak: AA