Tevrat'ın Gölgesinde Irkçılık Yapılıyor

Tevrat'ın Gölgesinde Irkçılık Yapılıyor

İsrail'de Irkçı Politikalara Ülkenin Önde Gelen Hahamlarının da Verdikleri Fetvalarla Destek Verdiği Belirtiliyor.

18.11.2010 16:08 | Son Güncelleme: 18.11.2010 16:08
Tevrat'ın Gölgesinde Irkçılık Yapılıyor

İsrail'de son günlerde giderek artan ırkçı politikalara ülkenin önde gelen hahamlarının da verdikleri fetvalarla destek verdiği belirtiliyor.

Ülkenin önde gelen liberal eğilimli gazetelerinden Haaretz'de 'Irkçılığa Tevrat kılıf yapılıyor' başlığıyla yayınlanan başyazıda bazı hahamların öğretilere bağlı kalmadıkları gibi bulundukları mevkileri ayrılıkları ve ihtirasları körüklemek için kullandıklarını vurguluyor.

Gazetede ırkçı eylemlere örnek olarak ise Tel Aviv haham mahkemesi başkanlığına nezaret eden Haham Dov Domb'un diğer pek çok hahamla birlikte başkent Tel Aviv'in güneyindeki ev sahiplerinin yabancı işçilere evlerini kiralamamaları çağrısına attığı imza gösteriliyor. Tevrat'ta bu tür eylemleri bulmanın imkansız olduğu belirtilen başyazıda hahamların bu şekilde halkı yabancılara karşı kışkırttığı vurgulanıyor. Makamlarını tehlikeli bir şekilde kullanan kamu hizmetlerinde görevli bu tür hahamların sayısının giderek arttığı da belirtiliyor.

Safed Baş hahamı Şmuel Eliyahu'nun da Araplara dairelerin kiralanmaması çağrısında bulunduğu belirtilen başyazıda buna gerekçe olarak ise yine Tevrat'ın gösterildiği ifade ediliyor.

Kiryat Motzkin baş hahamının da terörist saldırılara misilleme olarak Araplara iş verilmemesi çağrısında bulunduğunun altı çiziliyor.

Yüksek statülerde bulunan, iyi maaşlar alan ve vergi mükelleflerinin vergilerinden faydalanan tüm bu haham ve benzerlerinin sinagoglarda vaazlar verdikleri, gazetelerde yazılar yazdıklarına değiniliyor.

Gazete son olarak da bakanları ve belediye başkanlarını bu tür hahamlara karşı harekete geçmeye ve onları engellemeye çağırıyor. Aksi taktirde ülkenin bu tür ırkçı dini fanatiklerin elinde bir oyuncak haline geleceği vurgulanıyor.

Kaynak: CHA

Abone Ol:
Google'da Takip Et
Paylaş:
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
title