Tevfik Serdar Kültür Merkezi Binası, Trabzon Valiliği'ne Devredildi

Tevfik Serdar Kültür Merkezi Binası, Trabzon Valiliği'ne Devredildi

Mülkiyeti Merkez Bankası'na ait olan Tevfik Serdar Kültür Merkezi binası, sanat, kültür ve sosyal hizmetlerde kullanılmak üzere mülkiyetiyle Trabzon Valiliği'ne devredildi.

Tevfik Serdar Kültür Merkezi Binası, Trabzon Valiliği'ne Devredildi

Mülkiyeti Merkez Bankası'na ait olan Tevfik Serdar Kültür Merkezi binası, sanat, kültür ve sosyal hizmetlerde kullanılmak üzere mülkiyetiyle Trabzon Valiliği'ne devredildi. Valilik makamında gerçekleştirilen devir ve tapu teslim törenine Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Necati Şahin ve diğer yetkililer katıldı.

Tevfik Serdar Kültür Merkezi binasının, kültür ve sanat açısından Trabzon'da önemli bir yeri olduğunu ifade eden Vali Kızılcık, binanın Trabzon Valiliği'ne kazandırılmasında katkısı olan Merkez Bankası yöneticilerine teşekkür etti.

Trabzon'un, sanat ve kültürel açıdan gelişmiş bir şehir olduğunun altını çizen Kızılcık, "Binlerce çocuğumuzun kültürel gelişimlerinin sağlanmasında çok önemli kurslar bu binamızda açıldı. Binamız, konumu ve yapısı itibariyle Trabzon'a çok önemli katkılar sağladı. Ben bu konuda Merkez Bankası yönetimine teşekkür etmek istiyorum. Şimdi de desteğinizi artırarak binanın tapusunu verdiniz. Trabzon'un kültür ve sanat hayatının gelişmesine katkı sağladınız. Bu anlamda, Trabzon halkı olarak sizlere minnettar olduğumu ifade etmek istiyorum. Trabzon, kültür ve sanat hayatı anlamında çok canlı bir şehir. Hemen hemen her ailede resim sanatçısının olduğunu görebiliriz. Bunun anlaşılması için bir resim müzesi açma çalışmamız var. Bu kapsamda restorasyon çalışmalarına başlamış durumdayız. Böylece, Trabzonumuza doğal güzelliklerimizi görmek için gelen turistlerimize turistik destinasyonların yanı sıra sanat eserlerimizin de görülmelerini sağlamış olabiliriz."ifadelerine yer verdi.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Necati Şahin de Trabzon'un tarihi ve kültürel bir geçmişe sahip olduğunu çok iyi bildiklerini dile getirerek, Tevfik Serdar Kültür Merkezi binasının Trabzon'a hayırlı olması temennisinde bulundu. Şahin, şöyle konuştu:

"Bugün devir teslimini yaptığımız binada, Merkez Bankası ilk olarak Trabzon'da faaliyetlerine başlamıştı. 3 sene Merkez Bankası olarak hizmet vermişti. Kültür Turizm Bakanlığı tarafından da kültür varlığı olarak tescil edilmiş bir bina. Merkez Bankası, yeni binasına taşındıktan sonra bir müddet bu bina boş kaldı. Daha sonra binayı Ziraat Bankası kiraladı. ve son olarak Trabzon Valiliği'ne şimdiki amaç ile kullanılması için verildi. Sanat, kültür ve eğitim gibi sosyal hizmetlerde kullanılması için de bu sefer mülkiyetini verdik. Bina, yapı ve konum itibariyle o şekilde kullanılmaya elverişli. Bütün Trabzon'a bu binanın hayırlı olmasını diliyorum. "Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Necati Şahin, Tevfik Serdar Kültür Merkezi Binasının tapusunu Vali Kızılcık'a verdi. Vali Kızılcık da desteklerinden ötürü Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Necati Şahin'e plaket verdi.