Tevfik İleri Rize'de Anılacak - Haberler
Haberi Paylaş

Tevfik İleri Rize'de Anılacak

AA - Haberler | Yerel
Tevfik İleri Rize'de Anılacak

Rize Valiliği, Tevfik İleri'yi Anma Etkinlikleri ve Sempozyumu düzenleyecek.

Eski parlamenterlerden Tevfik İleri, Rize Valiliği tarafından 23-24 Mayıs'ta düzenlenecek etkinliklerle anılacak.

Valilik, Demotrat Parti'den 1950'de milletvekili seçilen, ardından Bayındırlık, Milli Eğitim, Ulaştırma ve Devlet Bakanlığı ile Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulunan, 27 Mayıs 1960 darbesiyle idama mahkum edilen ardından cezası ömür boyu hapse dönüştürülen ve rahatsızlığı nedeniyle cezaevinden kaldırıldığı hastanede 1961'de hayatını kaybeden Tevfik İleri için sempozyum düzenleyecek.

"Tevfik İleri'yi Anma Etkinlikleri ve Sempozyumu" ile ilgili Rize Öğretmenevinde düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Vali Nurullah Çakır, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Soba, Vali Yardımcısı Şefik Aygöl, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hüseyin Kahraman, Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu ve diğer davetliler katıldı.

Vali Çakır, burada yaptığı konuşmada, Tevfik İleri'ye olan vefa borcunu ödemek için iki gün boyunca etkinlikler düzenleyeceklerini ifade ederek, "İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde onun adına sergi ve sempozyum düzenleyeceğiz. Sempozyumda onu tanıyanlar, yakınları ve onu bilenlerin diliyle Tevfik İleri'yi tanıyacağız. Bilmediğimiz yönleri ile Rize'nin yetiştirdiği insanı tanıyacağız. 52 yıl önce bir yaşam serüveni içerisinde çok farklı noktalar ile bizlere rol model, hayat bırakmış bir insandır. Benim gözümde çizgisi değişmeyen bir demokrasi bilgesidir, filozofudur" dedi. - Rize

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım