Teşvik Paketinde Tarımsal Sanayiye Yer Verilmeyişi Eleştiriliyor

İzmir Ticaret Borsası (İtb) Başkan Yardımcısı Barış Kocagöz, Hükümetin Açıkladığı Teşvik Paketinde Tekstil Sanayi ile Tarımsal Sanayiye Yer Verilmemesini Eleştirdi. Kocagöz, "Türkiye'nin Tarımsal Kimliğinin Gücü Ortaya Çıkarılarak Bunun Üzerine Kurulacak Sanayileşme Modeline Yoğunlaşmalı ve Teşviklere Yönlendirilmeli" Dedi.

Teşvik Paketinde Tarımsal Sanayiye Yer Verilmeyişi Eleştiriliyor

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkan Yardımcısı Barış Kocagöz, hükümetin açıkladığı teşvik paketinde tekstil sanayi ile tarımsal sanayiye yer verilmemesini eleştirdi. Kocagöz, "Türkiye'nin tarımsal kimliğinin gücü ortaya çıkarılarak bunun üzerine kurulacak sanayileşme modeline yoğunlaşmalı ve teşviklere yönlendirilmeli" dedi.

İTB Başkanı Işınsu Kestelli'nin yurt dışı seyahatinde bulunması nedeniyle katılamadığı haziran ayı meclis toplantısı, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası kuruluş çalışmaları sırasında inşa edilen ve yaklaşık 13 yıldır atıl durumdaki seans salonunda gerçekleştirildi.

İTB Başkan Yardımcısı Barış Kocagöz yaptığı konuşmada 2009'un ilk çeyreğinde yüzde 13,8 küçülen Türkiye ekonomisinde yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Ekonomik krizin etkilerini hafifletmek adına hükümetin açıkladığı teşvik paketinin beklentileri karşılamadığını ifade eden Kocagöz, "Krizi aşmada yeni yatırımlara verilecek teşvik yerine zor durumda bulunan işletmelere verilecek acil destek daha verimli olacaktır" dedi. Türkiye'nin ihracatta lokomotif sektörü tekstil ve tarımsal sanayinin sektörel teşvik kapsamı dışında bırakılmasını Türkiye'nin geleceği açısından hata olarak gördüklerini kaydeden Kocagöz, "Türkiye, tarım açısından avantajlı bir iklim ve coğrafyaya sahiptir. Bu anlamda dünya ekonomisinde öne geçme fırsatı Türkiye için tarımsal üretim ve ona dayalı sanayi ile mümkün olacaktır. Tarım nüfusunu azaltarak sanayileşme merakı yanlış bir politikadır" diye konuştu.

İTB Kümes Hayvancılığı ve Yumurta Üreticileri Meslek Komitesi Başkanı İsmail Kor da yaptığı konuşmada, 12 kuruşa mal ettikleri yumurtayı 10 kuruşa satmak zorunda kaldıklarını söyledi. Irak merkezi hükümetinin yumurta ithalatında kutu başına 2 dolarlık vergi koyduğunu ve bu ülkeye yapılan yumurta ihracatının darbe aldığını vurgulayan Kor, "Üretim planlaması yapılmadığı takdirde yumurta sektörünün sorunlarının çözümü mümkün değil. Üretim planlaması için baskı grubu oluşturmalıyız." dedi. (CİHAN)