Teslim Olan PKK'lının Annesi Konuştu

Teslim Olan PKK'lının Annesi Konuştu

Terörist Hamiyet Dinçer'in Ailesi, Yıllar Sonra Kızlarını Televizyonda Gördükleri İçin Mutlu Olduklarını Söyledi.

Teslim Olan PKK'lının Annesi Konuştu

Terör örgütü PKK'nın kamplarında bulunan Kuzey Irak'taki Kandil Dağı'ndan gelerek Habur Sınır Kapısı'nda teslim olan grubun içinde yer alan ve 19 yıl önce dağa çıkan terörist Hamiyet Dinçer'in anne ve babası, yıllar sonra kızlarını televizyonda gördükleri için mutlu olduklarını söyledi. Teröristin anne ve babası, sorunun çözülüp kanın durmasını istedi.

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın söylemi üzerine Habur Sınır Kapısı'ndan bugün giriş yapan 26 kişilik grup içinde yer alan 8 kişi, Kandil'den gönderilen teröristlerden oluşuyor. Van'ın Başkale ilçesinden 19 yıl önce örgütün dağ kadrosuna katılan Hamiyet Dinçer bu teröristlerden biri. Terörist Dinçer'in anne ve babası yıllar sonra kızlarının görüntüsünü televizyonda gördüklerini belirterek, bu sebeple sevinçli olduklarını söyledi.

Anne Mahiye Aşar, kızının 19 yıl önce evli ve 1 çocuk babası iken dağa çıktığını ifade ederek, kızının dağa çıkış sebebini, gördüğü baskı ve eşinin sürekli gözaltına alınması olarak gösterdi. Anne Aşar, "Evleri her gün basılıyordu. Eşi sürekli tutuklanarak işkencelere maruz kalıyordu. Kızım ve eşi bu işkencelere fazla dayanamayıp dağa çıktılar. Torunum damadımın ailesinin yanında kaldı. Geçen 19 yıl içinde hiç görmedim. Her gün kızımın özlemiyle bekledim." dedi.

Başlayan demokratik açılım sürecine atıfta bulunan Aşar, şunları söyledi: "Ben televizyon izlerken bir asker annesinin acısını bir 'gerilla' annesinin acısını bir anda hissettim. Asker anaları ağladığında benim de yüreğim yanıyordu. Biz artık barış ve kardeşlik istiyoruz. Artık annelerin gözyaşlarını görmek istemiyoruz. Bu demokratik açılım sürecinden hepimiz çok umutluyuz. Bu gelen barış grubunun içinde kızımın olması beni çok sevindirdi, Ben bir PKK'lı annesi olarak artık bu barış adımlarına duyarsız kalınamayacağını ümit ediyorum. Bu Barış sürecine katkısı olan herkesten Allah razı olsun. İnşallah artık ne asker cenazeleri ne de PKK'lı cenazesi görmeyiz."

Baba Feremez Aşar ise bu sürecin ülkeye hayırlı olması temennisinde bulunarak, atılan bu adımların barışla sonuçlanması dileğinde bulundu.

Öte yandan teslim olan Hamide Dinçer'in kocası Erdoğan Dinçer'in dağa çıktıktan 3 yıl sonra güvenlik güçleri tarafından yakalandığı öğrenildi. Hakkında açılan davada 36 yıl hapis cezası alan Erdoğan Dinçer'in cezasının bitmesine daha 20 yıl olduğu belirtiliyor. (CİHAN)

Kaynak: CHA