Tesadüfen Ortaya Çıkan Tarihi Eser Herkesi Şaşırttı
Haberler » Güncel » Haber

Tesadüfen Ortaya Çıkan Tarihi Eser Herkesi Şaşırttı

Çaycuma Kadıoğlu Köyünde, Sera Yapmak İçin Kazı Yapıldığı Sırada Zeugma Benzeri Tarihi Eserler Ortaya Çıktı. Jandarmanın İstihbarat Çalışmaları Sonucu Tespit Edilen Tarihi Eserle İlgili Kazı Çalışmaları Başlatılıyor.

Tesadüfen Ortaya Çıkan Tarihi Eser Herkesi Şaşırttı

Çaycuma Kadıoğlu köyünde, sera yapmak için kazı yapıldığı sırada Zeugma benzeri tarihi eserler ortaya çıktı. Jandarmanın istihbarat çalışmaları sonucu tespit edilen tarihi eserle ilgili kazı çalışmaları başlatılıyor.

Kadıoğlu köyünde N.O. isimli şahıs sera yapmak için kazık çaktığı sırada yerin altında bulunan Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait taban döşeme mozaikleri ortaya çıktı. Tarihi eser kaçakçılarının da peşine düştüğü olayla ilgili bilgi elde eden jandarma ekipleri, soruşturma başlattı. Jandarma ekipleri, savcılık izniyle köyde arama yaparak zeugma benzeri Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait olduğu belirtilen 3X3 metre taban döşeme mozaikleri tespit etti. Jandarma, eserleri koruma altına aldı. M.Ö. 40'lı

yıllara ait olduğu tahmin edilen ve saray ya da tapınak olabileceği düşünülen tarihi yerle ilgili Kültür Müdürlüğü ve Ereğli Müze Müdürlüğü tarafından kazı çalışmaları başlatılacağı öğrenildi.

Ortaya çıkan eserlerde, sağ tarafında üzüm salkımı ile birlikte kadın otururken sol tarafın da ise elinde hançerle onu öldürmeye çalışan erkek figürü bulunuyor. O dönemlerde yaşamış önemli bir kişi adına yaptırıldığı sanılan saray ya da tapınak olduğu tahmin edilen eserlerle ilgili N.O. isimli şahıs izinsiz kazı yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

Köylülerin, köylerinde tarihi eser çıktığı için sevindiği öğrenildi.

(SD-SD-HO-Y)