Terziler Çin Malı Tekstilden Şikayetçi

Terziler Çin Malı Tekstilden Şikayetçi

Terziler, Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Sinan Turhan, Çin Pazarındaki Kaçak, Kalitesiz Malların Türk Tekstil Ekonomisine Büyük Zarar Verdiğini Belirtti.

Terziler Çin Malı Tekstilden Şikayetçi

Terziler, Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Sinan Turhan, Çin pazarındaki kaçak, kalitesiz malların Türk tekstil ekonomisine büyük zarar verdiğini belirtti.

Van Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Esnaf Odası tarafından yapılacak olan geleneksel yöresel kıyafet defilesine katılmak üzere Van'a gelen Sinan Turhan, dernek binasında bir basın toplantısı düzenledi. Konfeksiyon ve terzicilik mesleği ile uğraşan bir kısım esnafın atölyelerini ekonomik problemlerden dolayı kapattıklarını söyleyen Başkan Sinan Turhan, "Bağ-Kur emeklisi olan meslektaşlarımız aldıkları 470 milyon maaş ile geçinemediği için ek iş yapmak zorunda kalıyor. Gerek vergi yasası, gerekse esnafa verilen kredilerle Bağ-Kur Yasası işlevini yitirmiştir. Esnafımız 327 YTL Bağ-Kur primi öderken, aylık sadece 143 YTL'lik bir artışla maaş almaktadır. Bu haksızlığın önlenmesi lazım" dedi.

Başkan Turhan, terzi esnafının enerji pahalılığından, çırak ve kalifiye eleman yokluğuna değin bir çok sorununun olmasına rağmen çalışmaya devam ettiğini belirterek, "Avrupa'ya ihraç ettiğimiz ürünlerin tekstil hammaddelerini ülkemize getirirken gümrüklerde birçok zorluklarla karşılaşılıyor. Çin pazarındaki kaçak mallar, rekabet gücümüzü de olumsuz etkilemektedir. Yetkililerin duyarlı olmasını ve sorunlarımızın çözümüne katkı sunmasını bekliyoruz" diye konuştu.

(FG-MET-Y) 27.06.2008 21:24 TSİ

Kaynak: İHA