Terörün Bilançosu 300 Milyar Dolar

Terörün Bilançosu 300 Milyar Dolar

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 25 Yıllık PKK Terörünün Mali Bilançosunu, "300 Milyar Doların Üzerinde" Diye Açıkladı.

Terörün Bilançosu 300 Milyar Dolar
22.07.2008 02:17 | Son Güncelleme: 22.07.2008 02:17

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 25 yıllık PKK terörünün mali bilançosunu, "300 milyar doların üzerinde" diye açıkladı.

Çiçek, dün 2.5 saat süren Bakanlar Kurulu’nun ardından düzenlediği basın toplantısında, DTP kongresinde dile getirilen, "Silahların tümüyle bırakılması, bunun için de mutlaka siyasi görüşmeler yapılması" yönündeki görüşler anımsatılınca, "Bu genel bir başlıktır, altında ne var ne yok bilemem. Ama o konuşmaların yapıldığı saatlerde güvenlik güçlerimiz muhtelif yerlerde operasyonlarını yapıyor, birkaç gün önce de askerlerimiz şehit oluyordu" dedi. Çiçek şöyle devam etti: "Türkiye’nin her sorununun konuşarak, görüşerek, demokratik çerçevede, demokratik usuller içinde konuşulmasından yanayız. Bunların en evvel konuşması gereken yer de Meclis’tir. Dolayısıyla şiddetle, cebirle, insanların hayatına kastederek bir netice elde edilemeyeceğini geriye dönük tecrübelerden çıkarmamız gerekir. Türkiye’nin bu tür terör olaylarıyla neleri kaybettiğini yine en iyi biz biliyoruz. Bu kayıplara en çok maruz kalan da Güneydoğu’daki vatandaşlarımızdır."

GAP kıyaslaması 25 yıllık PKK terörünün verdiği zararın parasal değerinin 300 milyar doların üzerinde olduğunu belirten Çiçek, "GAP projesinin maliyeti 32 milyar dolardır. Bu bununla mukayese edildiğinde Türkiye terör belasıyla uğraşmasaydı, kimse başkalarının değirmenine su taşımasaydı, Türkiye on defa GAP projesini bitirir, milli geliri iki katlanır, sadece GAP projesiyle bölgede 3 milyon 300 bin kişi iş sahibi olurdu" dedi. Özel sektörün de terör olayları devam ettiği sürece riskli bulduğu için bölgeye yatırım yapamadığını belirten Çiçek, "Terörle kimsenin bir yere varması mümkün değil. Herkesin olup biteni soğukkanlılıkla değerlendirmesi gerekir. Bu terör başkalarının hesabına yapılan bir terördür. Bunun altını özellikle çiziyorum, başkalarının menfaatinedir. Kimlerin desteklediği de zaten aşağı yukarı bilenmektedir" dedi.

Kaynak: DHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Terörün Bilançosu 300 Milyar Dolar - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.9.2020 07:24:23. #1.14#
title