Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün Ödenek Sorunuyla Karşı Karşıya Olduğu İddiası

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün Ödenek Sorunuyla Karşı Karşıya Olduğu İddiası

İstanbul Polisinin ABD Başkonsolosluğu'na Yapılan Saldırının Ardından Yürüttüğü Soruşturmada, Ekiplerin Zanlıları Gözaltına Alıp İstanbul'a Getirmek İçin Ödenek Sorunu Yaşadıkları İddia Edildi. Istanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Ekipleri, ABD Konsolosluğu'na Yönelik Yapılan Saldırının Ardından, Kars'ta Gözaltına Alınan Reşat Anlı'yı İstanbul'a Getirilmek İçin Harekete Geçti.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün Ödenek Sorunuyla Karşı Karşıya Olduğu İddiası

İstanbul polisinin ABD Başkonsolosluğu'na yapılan saldırının ardından yürüttüğü soruşturmada, ekiplerin zanlıları gözaltına alıp İstanbul'a getirmek için ödenek sorunu yaşadıkları iddia edildi. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ABD Konsolosluğu'na yönelik yapılan saldırının ardından, Kars'ta gözaltına alınan Reşat Anlı'yı İstanbul'a getirilmek için harekete geçti. Ancak ekipler ödenek yetersizliğiyle karşılaştı. Hemen İstihbarat Şubesi'nden 700 YTL borç alınarak Reşat Anlı İstanbul'a getirilebildi. Yine Gaziantep'te yakalanan 3 zanlı ile 9 polisin yol ve diğer giderleride başka şubelerden borç olarak alınan 2 bin 900 YTL ile gerçekleştirildi.

Emniyet teşkilatının terörle mücadele konularında özellikle son dönemlerde ortaya koyduğu başarılı çalışmaların ardından, yaşanan bazı olaylar şube çalışanlarını olumsuz etkiliyor.

Şube polislerinin bazı operasyonlarda ödenek sıkıntısı yaşadıkları öğrenilirken, polisin sorunu kendi içinde kısa vadeli çözümler bularak hallettikleri öğrenildi.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü bünyesinde ortaya çıkan ödenek sorununun en bariz örneği ise son konsolosluk saldırısı sonrası yürütülen soruşturmada yaşandı. Kars ve Gaziantep'de yakalanan 4 zanlının 9 kişilik polis ekibiyle İstanbul'a getirilmesi için gerekli olan 3 bin 600 YTL'lik yol harcirahları komşu şubelerden alındı.

Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'nın şubelere yeterli ödenek vermemesi sıcak operasyonlarda büyük aksamalara neden oldu. İddiaya göre ABD Konsolosluğu'na yönelik yapılan hain saldırı sonrasında soruşturma başlatan İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir kişinin Kars'ta 3 kişinin de Gaziantep'te olduğunu belirledi.

Konsolosluğa saldırı düzenleyen terör örgütü elamanlarıyla ilişkili olduğu belirlenen Reşat Anlı'nın Kars'ta olduğu belirlendi. Hemen bir ekip, Anlı'nın yakalanarak İstanbul'a getirilmesi için görevlendirildi. Ancak ekibe verilecek 700 YTL yol harcirahı bulunamadı. Yaşanan kısa çaplı skandal İstihbarat Şube Müdürlüğü'nden alınan borç harcırahla engellendi.

Aynı operasyon kapsamında Gaziantep'de de 3 kişi belirlendi. Bu kişilerin de İstanbul'a getirilmesi için 9 kişilik bir ekip görevlendirildi. Ancak 9 polis ile 3 zanlının yol masrafı 2 bin 900 YTL tuttu. Bu paranın da komşu şubelerden borç alınarak zanlıların İstanbul'a getirildiği öğrenildi.

Kaynak: CHA