Terörle Mücadele Konusunu Ele Aldılar

Terörle Mücadele Konusunu Ele Aldılar

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Senegal'in Başkenti Dakar'da Düzenlenen 11. İkt Zirvesi'nin Öğle Oturumundan Önce İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile Yaptığı Görüşmede, İki Cumhurbaşkanının Terörle Mücadele Konusunda Hem Fikir Olduğunun Teyit Edildiği Belirtildi.

Terörle Mücadele Konusunu Ele Aldılar

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Senegal'in başkenti Dakar'da düzenlenen 11. İKT Zirvesi'nin öğle oturumundan önce İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile yaptığı görüşmede, iki cumhurbaşkanının terörle mücadele konusunda hem fikir olduğunun teyit edildiği belirtildi.

Edinilen bilgiye göre görüşmede, Ahmedinecad, terör örgütü PKK'nın İran kolu olarak bilinen PEJAK'a karşı ülkesince yürütülen mücadeleyi Cumhurbaşkanı Gül'e anlattı.

Gül de Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) sınır ötesi operasyonu hakkında Ahmedinecad'a bilgi verdi.

Görüşmede, iki ilder terörle mücadele konusunda ülkelerinin hem fikir olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi ile görüşmesinde de TSK'nın sınır ötesi operasyonu gündeme geldi.

El Haşimi, görüşmede, ' 'Türkiye'nin sınır ötesi operasyon konusunda haklılığını biliyoruz'' dedi.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Türkiye ziyaretinin de gündeme geldiği görüşmede, El Haşimi ziyaretin başarılı geçtiğini ifade etti.

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile görüşmede ise Lübnan'daki cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili son durum ele alındı.

Krizinin aşılması için yapılanların değerlendirildiği görüşmede, Cumhurbaşkanı Gül, Sinyora'dan bu konudaki çabaların sürmesi ve sorunun bir an önce çözüme ulaştırılması yönünde çabaların devam etmesini istedi.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Gül'ün dün akşam Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika ile de bir araya geldiği öğrenildi.