Teröristlerden Biri Bölge Sorumlusu

Teröristlerden Biri Bölge Sorumlusu

Operasyonda yakalanan PKK'lı teröristlerden 3'ünün yabancı uyruklu birinin Türk olduğu belirtildi.

Teröristlerden Biri Bölge Sorumlusu
01.11.2011 23:12 | Son Güncelleme: 01.11.2011 23:12

Van'da gerçekleştirilen operasyonda eylem için gelen ve yakalanan PKK'lı teröristlerden 3'ünün yabancı uyruklu birinin Türk olduğu belirtildi. Teröristlerden birisi ise PKK terör örgütünde üst düzey yönetci ve bölge sorumlusu olduğu kaydedildi.

Yakalanan teröristlerle birlikte ele geçirilen mühimmatların sergilenmesinin ardından Van Valisi Münir Karaloğlu, Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan ve İl Jandarma Komutanı Albay Nurettin Alkan birlikte basın toplantısı düzenledi. Valilik toplantı salonunda yapılan açıklamada Vali Münir Karaloğlu, yakalanan teröristlerden birinin bölge sorumlusu olduğunu söyledi. Vali Karaloğlu, "Saat 15.00 sıralarında şüpheli görülen 34 V 9296 plakalı minibüs İpkeyolu üzerindeki Havaalanı kavşağında durduruldu. Araçta bulunan 4 PKK'lı terörist silahlarıyla birlikte gözaltına alındı. Araçta 3 Kaleşnikof marka tüfek, 15 adet bu silaha ait dolu şarjör. 8 el bombası, 1 glock marka silah ve bu silaha ait 2 şarjör. Dürbün, sony radyo, teröristlerin Kandil ile haberleşmek için kullandıkları cihaz ve çok sayıda döküman ele geçirildi. Teröristlerden biri İranlı, 2'si Iraklı ve 1'i Türk. Teröristlerden biri takip edilen bölge sorumlarından birisi" dedi.

EMELLERİNE ULAŞAMADILAR

Vali Münir Karaloğlu, Van'ın deprem ve yıkım yaşadığını ve 600 deprem şehidi verdiğini belirterek, teröristlerin bu ortamda yapmak istedikleri kanlı eylemi gerçekleştiremediğini ifade etti. Vali Karaloğlu, "Türkiye depremden dolayı Van'a kilitlendi. İnsanlar yardım için yarış içinde. Birlik ve beraberlik oluştu. Gönül köprüleri kuruldu. Van'a yardım etmemek ayıp sayıldı. Fitne odakları bu muhabbetten rahatsız olanlar bugün Van'ı kana bulamak için harekete geçtiler, Van'a geldiler. Ama şükür emniyet ve jandarmamızın gayretli çalışmaları sonucu teröristler etkisiz hale getirildi. Eğer havaalanının geçselerdi. İlk gördükleri polis noktasında eylem yapacaklardı. Bundan öncede yine eylem yapmadan teröristler ele geçirildi. Güvenlik güçlerini tebrik ediyorum. Bu operasyonun arkasında jandarma, polis ve istihlaratın uyumu var. Bu bölgede hareket var. Bununla ilgili sürekli uyarılıyordu güvenlik birimlerimiz. Bingöl ve Hakkari'deki olaylardan sonra teyakkuza geçtik" diye konuştu.

Kaynak: DHA

title