'Teröre Karşı Olan Silahtan Yana Olmaması Lazım'

'Teröre Karşı Olan Silahtan Yana Olmaması Lazım'

Başbakan Erdoğan, teröre karşı olan herkesin silahtan yana olmaması gerektiğini ve silahı, dağları bırakıp şehri tercih ederek, siyasal platformda gerekli olan yarışı sürdürmeleri gerektiğini söyledi.

'Teröre Karşı Olan Silahtan Yana Olmaması Lazım'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, teröre karşı olan herkesin silahtan yana olmaması gerektiğini ve silahı, dağları bırakıp şehri tercih ederek, siyasal platformda gerekli olan yarışı sürdürmeleri gerektiğini söyledi. Bakü'de düzenlenen, 11. Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk ve Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı'na katıldıktan sonra özel uçağı ile Atatürk Havalimanı'na gelen Başbakan Erdoğan basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan, "Tercih ortaya koyuyorum, teröre karşı olan herkesin silahtan yana olmaması lazım, ya bunlar silahları bırakarak dağları değil şehri tercih edecekler, ve siyasal platformda gerekli olan yarışı sürdürecekler, ya da şuandaki durumlarını tercih edecekler. Bizim bu noktadaki arzumuz, düşüncemiz, istiyoruz ki demokratik mücadele yolunu seçmek ne eli silahlı olmaktır ne silahların çeşidine müracaat etmektir. Ne de silahlı olan silahlı eylem yolunu seçenlerle birlikte olmaktır" dedi.

Terörle mücadelede medya, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile el ele çalışma yürütülmesinin önemine değinen Başbakan Erdoğan, "Bundan sonraki süreçte de iletişim içersinde olmak suretiyle bu süreci devam ettireceğiz. Medya, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler olarak el ele yapılması gereken adımları atacağız. Burada kararlılığımız var. Hiçbir iktidar ülkesinde terörün gelişmesine kayıtsız kalamaz. İktidara yardımcı olmak isteyenler bilgilerini bizlere bildirirlerse biz memnun oluruz. Bizim yaptıklarımız dışında yapacakları şeyler varsa, bir Başbakan'ın yapacakları şeyler bellidir" diye konuştu.

Bir basın mensubunun Güneydoğu'ya yapılan yatırımları sorması üzerine Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet tarihi boyunca, hiçbir zaman AK Parti hükümetinin yaptığı kadar yatırım yapılmadığını söyledi. Güneydoğu'ya 8 milyar dolar yatırım yapıldığının altını çizen Başbakan Erdoğan, "Bizi Güneydoğu Anadolu'da GAP kapsamında olsun ya da dışında olsun, ülkemizi ortadan bölelim ve doğusunu ele alalım. Cumhuriyet tarihinde yapılmamış yatırımlar yapılmıştır. 8 milyar dolar yatırım yapılmıştır, bunun içinde; eğitim, sağlık, baraj, su, tarım, hayvancılık. Tüm bu alanlarda yapılanlar bizim dönemimizde yapıldı. Biz halkımızın teveccühünü kazandığımız için, AK Parti olarak bölgede açık ara birinci olduk" şeklinde konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri ile terörle ilgili yürütülen görüşmelerin sonucunda yapılan net açıklamalar olduğuna da değinen Başbakan Erdoğan, "Amerika seyahatinde de gerekli olan bilgi alışverişini sayın Başkan Bush ile de yaptık, yapılan gelişme ile ilgili çok net açıklamalar yapılmıştır ve süreç çalışmaktadır. Bunu da özellikle bildirmek isterim" dedi.

Terör olayları ile ilgili olarak ABD'de yapılan görüşmelere ilişkin siyasi partilerin bilgilendirme çalışmalarının bizzat Dış İşleri Bakanı Ali Babacan tarafından yürütüldüğünü belirten Başbakan Erdoğan, "Dış İşleri Bakanım ABD ziyaretimizle ilgili olarak, tezkereye destek veren siyasi partilerin liderlerini bilgilendirme ziyaretine başlamıştır. Öyle zannediyorum ki bir parti hariç diğer partilerle görüşülmüştür" diye konuştu.

Son olarak Çek Cumhuriyeti ile yapılan ikili görüşmelerin verimli geçtiğine de değinen Başbakan Erdoğan,"Terörle mücadele konusundaki görüş alışverişimizin de örtüştüğünü görmek bizi memnun etti. Son zamanlarda Çek Cumhuriyeti'nin güçlü girişimcilerinin Türkiye'de yatırımlarda bulunması ve aramızdaki ticaretin gelişmesi sevindiricidir. 2000 yılındaki ticari kapasite 250 milyon dolar civarındayken, bugün 1,5 milyar dolar civarına ulaşmış olacak" şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA