Terör uzmanı Ercan Çitlioğlu: "Terörist ve terörizm ile mücadele aynı değildir"

Terör uzmanı Ercan Çitlioğlu: "Terörist ve terörizm ile mücadele aynı değildir"

Terör uzmanı Ercan Çitlioğlu, terörist ve terörizm ile mücadelenin birbirinden farklı olduğunu söyledi.

Terör uzmanı Ercan Çitlioğlu:

Terör uzmanı Ercan Çitlioğlu, terörist ve terörizm ile mücadelenin birbirinden farklı olduğunu söyledi.

Atatürk Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü tarafından Kültür Merkezi A Salonu'nda düzenlenen konferansta; terör uzmanı ve Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Danışmanı Ercan Çitlioğu, 'Terörizmin Yeni Konsepti, Türkiye Üzerindeki Etkileri ve Çözüm Önerileri' konulu bir konuşma yaptı.

Terörizm ile mücadelenin yalnızca güvenlik güçlerinin görevi olmadığına dikkat çeken Çitlioğlu, güvenlik güçlerinin terörist ile, devletin ise terörizm ile mücadele etmesi gerektiğini söyledi. Çitlioğlu, Türkiye'nin terörizm ile mücadelede başarılı olamamasının nedenleri hakkında şunları söyledi: "Güvenlik güçlerinin görevi terörist ile mücadeledir. Türkiye'ye baktığımızda terörist ve terörizm ile mücadalenin doğrudan doğruya güvenlik güçlerinin görevi olduğu sanılıyor. Terörizm ile silahlı mücadele toplam mücadelenin ancak yüzde 10'unu oluşturur. Geri kalan ekonomik, sosyal, kültürel, siyasal ve psikolojik süreçlerdir. Bununla ilgili devlet kurumlarının kendine düşen görevleri vardır. Bunlar ihmal ve gözardı edilmektedir."

Terör örgütünün temel hedefleri arasında toplumu pasifize etme, baskı altına alma ve etken durumdan edilgen hale getirme olduğunu dile getiren Çitlioğlu, Türk halkının terör örgütüne gösterdiği tepkinin az olduğunu vurguladı. Çitlioğlu, "Son bir ay içerisinde yaşanan terör saldırıları Türkiye'yi ayağa kaldırmıştır. 1984-2004'e terör örgütü eylemlerinde 5 binden fazla masum vatandaşımız yaşamını yitirirken, 7 bin 230 kişi yaralanmıştır. Yine bu yıllar arasında 7 bine yakın güvenlik gücümüz şehit olurken, 13 binden fazla güvenlik gücümüz de yaralanmıştır. Daha fazla şehit vermemize rağmen son bir ay içerisinde gösterilen tepkiyi daha önce gösteremedik. Dağlıca'da 12 askerimizin şehit olduğu günden sonra tepkiler arttı. Ancak dün 4 şehit verdik kimse tepki göstermedi." diye konuştu.

Soru cevap şeklinde geçen konferansa öğretim üyeleri, öğrenciler ve askeri erkân katıldı.