Terör Saldırılarının Hedefi Toplumsal Huzur - Haberler
Haberi Paylaş

Terör Saldırılarının Hedefi Toplumsal Huzur

AA - Haberler | Güncel
Terör Saldırılarının Hedefi Toplumsal Huzur

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki patlama, terörün çirkin yüzünü bir kez daha gösterdi, son yıllarda çok sayıda kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olan saldırılar, vatandaşların sağduyulu tutumu sayesinde toplumsal huzuru bozamadı.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki patlama, terörün çirkin yüzünü bir kez daha gösterdi, son yıllarda çok sayıda kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olan saldırılar, vatandaşların sağduyulu tutumu sayesinde toplumsal huzuru bozamadı.

Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye'de de terörist saldırılar, farklı dönemlerde toplumsal huzuru hedef almaya devam ediyor. Son yıllarda İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve Hatay'daki saldırılarda 100'den fazla kişi hayatını kaybetti.

İstanbul'da 15 Kasım 2003'te Bet İsrael Sinagogu ve Neve Şalom Sinagogu'na yönelik bombalı saldırılarda 27 kişi yaşamını yitirdi, 300'den fazla kişi yaralandı.

Sinagoglara yönelik bombalı saldırılardan beş gün sonra 20 Kasım 2003'te yine bomba yüklü araçlarla iki saldırı gerçekleştirildi. İstanbul'daki İngiliz Konsolosluğu ve HSBC Bankası Genel Müdürlüğünün hedef alındığı saldırılarda, İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi Roger Short ve tiyatro sanatçısı Kerem Yılmazer'in de aralarında bulunduğu 30 kişi hayatını kaybetti, 450'den fazla kişi yaralandı.

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde 16 Temmuz 2005'te minibüse bırakılan bombanın patlaması sonucu 2'si turist 5 kişi öldü.

Ankara'nın Ulus semtindeki Anafartalar Çarşısı önünde 22 Mayıs 2007'de düzenlenen bombalı intihar saldırısında 6'sı Türk, biri Pakistan vatandaşı olmak üzere 7 kişi öldü, 60'tan fazla kişi yaralandı.

Diyarbakır'da bomba yüklü araç patlatıldı

Diyarbakır'ın Dağkapı semtinde 3 Ocak 2008'de Büyükşehir Belediyesi ile Adliye Sarayının hemen arkasından geçen ve kentin en kalabalık noktalarından Selahattin Yazıcıoğlu Caddesi'ne park edilen patlayıcı yüklü araç, askerleri taşıyan sivil servis otobüsünün geçişi sırasında patlatıldı. Olayda 2'si öğrenci olmak üzere 5 kişi öldü, 30'u asker 67 kişi yaralandı.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013'te 3 dakika arayla iki bombalı saldırı gerçekleştirildi. Belediye binası önüne ve PTT binası yakınına park edilen bombalı araçların patlatılması sonucu 52 kişi öldü, 146 kişi yaralandı.

Dünyanın hafızasında yer eden terör olayları

Almanların ev sahipliğini yaptığı 1972 Münih Olimpiyatları'nda İsrail'de tutuklu bulunan arkadaşlarının bırakılmasını isteyen Filistinli teröristler, Olimpiyat Köyü'nü bastı, Alman polisinin düzenlediği operasyonda 11 İsrailli sporcu ve yönetici öldürüldü.

Pan Amerikan Havayollarına ait Boeing 747 tipi uçaktaki bombanın, 21 Aralık 1988'de patlatılması ve uçağın İskoçya'nın Lockerbie kasabasına düşmesi sonucu 259 kişi öldü. Lockerbie kasabasındaki 11 kişi de hayatını kaybetti.

ABD'nin Oklahoma kentindeki Federal Bina'ya 19 Nisan 1995'te düzenlenen bombalı saldırıda 168 kişi öldü.

23 Kasım 1996'da kaçırılan Etiyopya Havayollarına ait Boeing 767 tipi uçağın Comoros Adaları açıklarında düşmesi sonucu 125 kişi öldü.

Hindistan'ın Assam eyaletinde 30 Aralık 1996'da trene yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 300 kişi terör kurbanları arasında yer aldı.

ABD'nin Nairobi, Kenya ve Tanzanya'daki büyükelçiliklerine 7 Ağustos 1998'de yerleştirilen bombaların patlatılması sonucu 224 kişi yaşamını yitirdi.

9 Eylül 1999'da Moskova'da bir apartmana yerleştirilen bombanın patlamasıyla 94 kişi öldü, 200'den fazla kişi yaralandı.

21 Ekim 1999'da Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de kalabalık alışveriş merkezine gerçekleştirilen roketli saldırıda 110 kişi öldü, 400 kişi yaralandı.

ABD'de 11 Eylül 2001'de tarihin en büyük terörist saldırısı yaşandı. Kaçırılan iki yolcu uçağı, sabah mesaisinin başladığı saatlerde 18 dakika arayla New York'taki Dünya Ticaret Merkezinin bulunduğu iki gökdelene çarptı ve 5 binin üzerinde insan hayatını kaybetti.

Terörden en fazla etkilenen ülkelerden İspanya'da ise tren istasyonlarında 12 Mart 2004'te gerçekleştirilen bombalı saldırılarda 100'ü aşkın kişi öldü, binden fazla kişi yaralandı.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım