Terör örgütü PKK, kaybının olmadığını iddia etti

Terör örgütü PKK, kaybının olmadığını iddia etti

Terör örgütü PKK, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dün gece gerçekleştirdiği sınır ötesi hava operasyonunda bir kaybının olmadığını iddia etti.

Terör örgütü PKK, kaybının olmadığını iddia etti

Terör örgütü PKK, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dün gece gerçekleştirdiği sınır ötesi hava operasyonunda bir kaybının olmadığını iddia etti.

Genelkurmay Başkanlığı, Irak'ın kuzeyinde Avaşin - Basyan bölgesinde eylem yapmak maksadıyla Türkiye'ye sızmaya çalışan silahlı bir grup PKK/KONGRA-GEL terör örgütü mensubunun tespit edildiğini ve terörist gruba 15 Nisan 2008 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait uçaklar tarafından ateş altına alınarak etkisiz hale getirildiği bildirdi.

Terör örgütü ise, konuya ilişkin açıklamasında herhangi bir kayıplarının olmadığını ileri sürdü. Gece saat 01.30-02.30 arasında operasyonun yapıldığını dile getirdiğini terör örgütü, teröristlerinden kimsenin ölmediğini savundu.

Örgüt, Dağlıca Karakolu'na 110 araçlık bir askeri sevkiyatın gerçekleştirildiğini de açıkladı.

Öte yandan terör örgütü PKK, Tunceli kırsalında çıkan çatışmada öldürülen 11 militanının kaybolduğunu açıklarken; 1 teröristin ise yakalandığını duyurdu. Örgüt yaralı olarak yakalanan teröristin Güneş kod isimli Güneş Tekin adında olduğunu belirtti.

Teröristin E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildiğini dile getiren terör örgütü, ablası Çiçek Tekin ve avukatları Barış Yıldırım ile Ali Cafer Zülfikarın görüşme yaptığını belirtti.

Örgüt, görüşmede Tekin'in kol ve bacaklarında toplam 6 kurşun yarasının olduğunu ve Tekin'in dirseğindeki yaranın iyeleşmesinden sonra ameliyatla dirseğine platinin takılacağı bilgisinn alındığını bildirdi.

Görüşmede çatışmayı anlatan Tekin'in, "Nokta operasyonuydu. Biz mağarada idik. Birkaç saat boyunca bizim bulunduğumuz mağarayı bombaladılar. Bütün stratejik tepeleri almışlardı. Biz kimyasal silah kullanılır diye mağaradan çıktık. Birçok arkadaşım vuruldu. Ben ve 3 arkadaşım ilk çemberi yardık. Bu esnada ben 6 kurşun yarası aldım ve düştüm. Arkadaşlarım beni öldü sanmış olmalılar ki silahı alıp gitmişler. Kendime geldiğimde askerlerin arasında idim" ifadelerini kullandığı belirtildi.

Kimlikleri açıklanan teröristlerden ikisi yabancı uyruklu. Terör örgütü PKK'nın açıklamasında ikisi bayan 11 teröristin kaybolduğunu iddia etmesi dikkat çekiyor.

Kırsalda süren çatışmalarla ilgili kendisine yakın internet sitelerine açıklamalarda bulunan terör örgütü, Tunceli kırsalındaki unsurlarından haber alamadığını duyurdu.

Kaynak: CHA