Terör Örgütü İçindeki Görüş Ayrılıkları Artarak Devam Ediyor

Terör Örgütü İçindeki Görüş Ayrılıkları Artarak Devam Ediyor

Bölücü terör örgütünde Cemil Bayık ile Murat Karayılan'ın örgütün il ve ilçelerde sürdürülen çatışmaların devamı konusunda ciddi görüş ayrılığı içinde oldukları öğrenildi.

Terör Örgütü İçindeki Görüş Ayrılıkları Artarak Devam Ediyor

Bölücü terör örgütünde Cemil Bayık ile Murat Karayılan'ın örgütün il ve ilçelerde sürdürülen çatışmaların devamı konusunda ciddi görüş ayrılığı içinde oldukları öğrenildi. Son alınan bilgilere göre örgüt içindeki görüş ayrılıkları artarak devam ediyor.


Askeri kaynaklara göre, Yüksekova'da yapılan tüm hazırlıklara rağmen örgütün başarısız olmasının nedeninin Cemil Bayık ve adamlarının 'korkaklığı' olduğu örgüt içinde tartışılıyor. Özellikle Yüksekova'da Cemil Bayık'ın güvendiği elemanı olan Yüksekova sorumlusu Yılmaz Kürdo kod adlı Yusuf Saydut'un operasyonlar esnasında kaçması bardağı taşıran son damla oldu.


Karayılan grubu; Yüksekova'da şehir direnişi için çok büyük hazırlıklar yapıldığını, iki yıldır yapılan hazırlıklarla ilçenin Güneydoğu'da hiçbir şehirde olmayan tünellerle ve fare yolları (teröristlerin tabiri) ile donatıldığını, yoğun bir şekilde silah ve cephane stoku yapıldığını, Yüksekova çembere alınsa dahi ilçenin her bölgesinden giriş-çıkış yapılabilecek tünel sistemleri ile örgüt mensuplarını takviye etme imkanı bulunduğunu, uyuşturucu ticareti için stratejik önemi haiz mutlaka örgüt hakimiyetinde bulunması gereken Yüksekova'da hezimet yaşandığını dile getiriyor. ve bu hezimetin tek sorumlusu olarak Yüksekova sorumlusu Yılmaz Kürdo kod adlı Yusuf Saydut'u işaret ederek aslında dolaylı olarak da Cemil Bayık'ı suçluyorlar.


Karayılan grubu, kodlu telsiz görüşmelerinde; özellikle Cemil Bayık'ın adamı olan Yılmaz Kürdo kod adlı Yusuf Saydut'un Yüksekova'dan kaçarak örgütü yüzüstü bıraktığını, Yüksekova'da meydana gelen hezimetten direkt olarak Yusuf Saydut ve Cemil Bayık'ın sorumlu olduğunu, Yusuf Saydut'un şu an kaçak durumda olduğu ve fakat tez elden yakalanarak ihanetle suçlanması gerektiğini, TSK'nın herhangi bir karakolu veya üs bölgesine saldırmamasına rağmen daha önce 'kahraman' ilan edilmiş olan Yılmaz Kürdo kod adlı Yusuf Saydut'un aslında Devlet işbirlikçisi bir hain olduğunu dile getiriyorlar.


Karayılan ile Cemil Bayık grupları arasında ilk defa bu denli bir çatlak meydana gelmesi örgüt için derin bir bölünmenin işaretleri olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: CİHAN