Terör Mutabakakat Muhtırası İmzalandı

Terör Mutabakakat Muhtırası İmzalandı

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, PKK ile Mücadele Konusunda Mutabakat Muhtırası İmzaladıklarını Belirterek, Muhtıranın Irak'ın Kürdistan Bölgesi Dahil Tamamını İlgilendirdiğini Söyledi.

Terör Mutabakakat Muhtırası İmzalandı

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, PKK ile mücadele konusunda mutabakat muhtırası imzaladıklarını belirterek, muhtıranın Irak'ın Kürdistan bölgesi dahil tamamını ilgilendirdiğini söyledi.

Irak Devlet Başkanı Nuri El Maliki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Başbakanlıkta gerçekleşen toplantıda konuşmasına "Aziz kardeşim Erdoğan'a bize gösterdiği özel ilgiden dolayı teşekkür ediyorum" diyerek başlayan Maliki, iki ülke arasındaki ilişiklerin geliştirilmesinin Irak ve Türk halkının lehine olduğunu ifade etti. Maliki, 2003 yılında Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacminin 950 milyon dolar iken 2006 yılında

3 milyar dolara çıktığını hatırlatarak, özellikle Türk müteahhitlik firmalarının Irak'ta yapabileği birçok proje olduğunu ve Türk firmalarını Irak'ta memnuniyetle karşılayacaklarını bildirdi. Maliki, Türkiye'nin Basra'da yeni bir konsolosluk açacağını, buna karşılık Irak'ın da Gaziantep'te başkonsolosluk açması için anlaşamaya vardıklarını kaydetti.

Görüşmelerde güvenlik konusunun da ele alındığını belirten Maliki, dünyada ülkelerin terör belasından çok çektiklerini belirterek şunları kaydetti:

"Irak'taki durum malumunuz. Irak'ta terörün üstesinden gelinebilirse dünyada bir çok ülkede terör faaliyetleri sonuçlandırılmış olacak. Bizim, PKK terör örgütü ile mücadelede işbirliği hususunda ortak mutabakatımız var. PKK ve benzeri örgütlerin Irak'ta bulunmasına bugüne kadar izin vermedik ve bundan sona da izin verilmeyecek. Bu alanda işbirliğini gerçekleştirmeye arzuluyuz."

Irak'a komşu ülkelerin ve Türkiye'nin Irak'ın yapılanmasına desteklerinin devamını istediklerini belirten Maliki, "Ben güvenlik anlamında işbirliğini samimi olarak arzuluyorum" dedi. Üst düzey bir heyet ile gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinin hedefine ulaştığının altını çizen Maliki, bakanlarının muhatapları ile görüştüğünü ekonomik ve ticari alanlarda anlaşma yaptıklarını söyledi. İki ülke arasında özellike yeniden yapılandırma, konut ve benzeri alanlardaki işbirliğinin bölge halkının beklentilerine

cevap vermesi durumunda terörün de üstesinden gelinebileceğini ifade eden Maliki, "Önümüzdeki dönemde özellikle güvenlik alanında işbirliğini plandan uygulamaya geçirmek üzere Irak'tan Türkiye'ye bir heyet gelecek" ifadelerini kullandı.

Toplantının ardından bir gazetecinin PKK ile mücadele konusunda yapılacak anlaşmanın içeriğini sorması üzerine Maliki, terörün iki ülke arasındaki işbirliğinin engellememesi gerektiğini belirterek, "Biz birlikte terörün üstesinden gelmeye kararlıyız" dedi. Bir gazetecinin, "Terörle mücadele anlaşması somut olarak terör örgütü liderlerinin iadesi, ortak operasyon gibi konuları içeriyor mu? Irak bu anlaşma ile ne tahaahüt ediyor?" sorusuna Maliki, Irak'ın teröre hergün kurban verdiğini, olayların devam

ettiğini ve terör belasından çektiğini belirterek, "Sırlarımızdan sızan teröristlerin Türkiye'de terör faaliyetlerinde bulunmalarını üzüntüyle karşlıyoruz. Terör bölgedeki başka taraflardan da kaynaklanıyor olabilir. Ancak herşeye rağmen Türkiye'nin terörden mağdur olması bizi üzüyor. Biz bu alanda işbirliği yapacağız" dedi.

Maliki, bir gazetecinin, "Terörle mücadelede işbirliği anlaşmasının bugün imzalanmamasının nedeni nedir, bir pürüz mü var? Terörle mücadele konusundaki tahaahütleriniz Kürt bölgesine de bağlayacak mı?" sorusu üzerine de şunları kaydetti:

"Sözü edilen anlaşmayı mutubakat altına aldık. Özellikle güvenlik alanındaki görüşmeler üzerinde önümüzdeki günlerde heyetler arası görüşmeler yapılacak. Kürdistan bölgesi, Irak'ın bir bölümüdür. İki devlet arasında varılan mutubakat her iki ülkenin tamamını ilgilendirir ve sorumluluk altına alır."

Bir gazetecinin, 'PKK'yı terör örgütü olarak gördüğünüzü açıklayabilir misiniz?' sorusu üzerine Maliki, taraflar arasında imzalanan belgede buna açıkça değinildiğini ve başta PKK olmak üzere tüm terör örgütleri ile mücadelede işbirliği yapacaklarını söyledi.

(SC-OK-Y)