'Terör Belasını Defetmek İçin Çalışmalar Yapıyoruz

'Terör Belasını Defetmek İçin Çalışmalar Yapıyoruz

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, terör örgütü üyelerinin dağdan indirilmesi çalışması içinde olduklarını belirterek, 'Bu bir af değildir. Biz genel aftan hiç bahsetmedik' dedi.

'Terör Belasını Defetmek İçin Çalışmalar Yapıyoruz

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, terör örgütü üyelerinin dağdan indirilmesi çalışması içinde olduklarını belirterek, "Bu bir af değildir. Biz genel aftan hiç bahsetmedik" dedi.

Çiçek, TBMM Genel Kurulu'nda 2008 Mali Bütçesi üzerine hükümetin görüşlerini açıkladı. Çiçek, terör belasını defetmek, ülkenin barış ve kardeşliğinin bir kez daha bozulmasına izin vermemek adına çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Bu bir af değildir. Biz genel aftan hiç bahsetmedik. Genel affın doğru olmadığını da söylüyoruz. 221 bu manada bir düzenlemedir" dedi.

Terörle mücadelenin devlet politikası olduğunu söyleyen Çiçek, daha önce sekiz defa kamuoyunda bilinen ismiyle pişmanlık ve eve dönüş yasalarının belli ölçüde yararının olması nedeniyle TMBM gündemine geldiğini ifade etti. TCK 221. maddesinin daha önce çıkarılan yasalarla aynı içerikte olduğunu vurguyanan Çiçek, yeni bir yasa çıkarılmasında fayda mülahaza edildiği için hükümetlerin önüne geldiğini kaydetti. Çiçek, TCK'nun 221.maddesinin hazırlanması aşamasında itirazların gelmediğini söyledi. Çiçek, TCK'nın 221. maddenin terör örgütüne üyesi olumuş kişilerin yaptığı işten pişman olması durumuna göre çıkarıldıklarını ve çıkarılan bütün yasalarında iyi niyetli olduğunun altını çizdi.

Terör örgütüne yönelik bir proje yaptıklarına işaret eden Çiçek, "Baştan bir proje yürütüyoruz. Bu kardeşlik projesidir. Devletin birikimlerini yan yana getirerek bu uygulamaya koymaya çalıştık. Çok ciddi ve titiz bir çalışma yapıyoruz. Terör meselesinin Türkiye'nin gündeminden çıkarmak için elimizden geleni gösteriyoruz. Teröre son vermek için bütün araçları harekete geçiriyoruz" diye konuştu.

Terör örgütünün ülkeye verdiği zararların önlenmesi için geçmişte düzenleme yapıldığını ve gerekirse bugünde yapılacağını söyleyen Çiçek, yapılacak düzenlemenin özerk bir yasa olmadığını, TCK'nin 221. maddesinde çerçevesinde düzenleme yapılacağını ifade etti. Çiçek, terörle mücadele konusunde demokratik zeminde çok şey yaptıklarını vurgulayarak, terör örgütünü altındaki zemini kaybetmeye başladığını, kimseyi temsil etmeyeceğini ve sadece yabancı ülkelerin terazisine su taşıyacağını vurguladı.

Çiçek, terör örgütünün zemin kaybetme korkusuyla paniğe kapıldığına işaret eden Çiçek, terör örgütünün içerde ve dışarda etkisi yok etmek için ciddi bir mücadele verdiklerini belirtti. Çiçek, terör örgütüne karşı yoğun bir gayretin içinde olduklarını, 28 Kasım itibariyle hüküme tarafından TSK'nin yetkilendirildiğini hatırlattı. Çiçek, "Kimse merak etmesin. Hükümet ve TSK ne yapması gerektiğini biliyor ve bilecek yetenektedir" dedi.

Şiddetin ve terörün düşmanının özgürlük ortama olduğunu vurgulayan Çiçek, "Milletimizi kimse tanımlama gayreti içine girmesin. Bizim dilimiz düşmanlık dili değil kardeşlik dilidir" diye konuştu. Çiçek, terör ve şiddetle arasına mesafe koyamayanların demokrasiden yana oldukları söylenemeyeceklerini ifade etti. Terör örgütünün hiç bir vatandaşın temsilcisi olamayacağını, demokrasi ve hukukun gereğini yapmayanların mağduriyet edebiyatı yapamayacaklarını kaydetti.

Konuşması sırasında oturduğu yerden laf atan Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç için, "Sayın Başkan korsan neşriyatı kesecekmisiniz. Milli bir mesele gayri ciddi ortamda konuşulmaz" dedi. Çiçek, konuşmasında, AB ve Kıbrıs konusunda hükümetlerinin görüşlerini açıkladı.