Termal Suda Terapiyle Tedavi

Termal Suda Terapiyle Tedavi

Gelişmiş 40 Ülkede Uygulanan 'su Terapisi' (Watsu) Türkiye'de de Giderek Yaygınlaşıyor.

Termal Suda Terapiyle Tedavi
21.02.2011 10:40 | Son Güncelleme: 21.02.2011 10:40

Gelişmiş 40 ülkede uygulanan 'Su Terapisi' (Watsu) Türkiye'de de giderek yaygınlaşıyor. Watsu ile sakatlıklar, fiziksel ve zihinsel engelliler, psikolojik ve nerotik travmalar, stres, yorgunluk, uykusuzluk, uyku bozukluğu, depresif atak ve benzeri rahatsızlıklar tedavi edilebiliyor. 32-35 derecelik termal sularda uygulanan bu terapi, fizik tedaviden hem daha ucuz hem de daha hızlı başarı elde ediyor.

Polonya Olimpik Atletizm Milli Takımı Fizyoterapisti Tomasz Zagorski ile Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi ve Watsu Kurs Organizatörü Yrd. Doç. Dr. Abdulselam Köse, suda terapinin nasıl uygulandığını bir grup öğrenci ile birlikte anlattı. Yrd. Doç. Dr. Abdulselam Köse, Türkiye'de gelişen Watsu terapi eğitim programını Kayseri'nin yanı sıra Nevşehir'in termal Kozaklı ve diğer kaplıca merkezlerinde yapmaya çalıştıklarına dikkat çekti. Watsu terapiyi ilk olarak 2008 yılında İstanbul'da gerçekleştirdiklerini ve şimdi bunu tüm Anadolu'da popüler hale getirmeye çalıştıklarını anlatan Köse, şu bilgileri verdi: "Gerek terapi merkezlerinde, gerekse terapi uygulamalarında, gerekse turistik uygulamalarında su terapisi olarak adlandırdığımız Watsu programlarını teşvik etmek istiyoruz. Watsu bir Uzakdoğu felsefesidir. Parmaklarla vücudun önemli bölgelerine tedavi edici dokunuşlarla, su, akiotik ortamda gerçekleşmesiyle meydana gelmektedir. 1980 yılında Amerika'nın Kaliforniya'da geliştirilmiş bir yöntemdir. Bu süre içinde tüm dünyada popüler şekilde devam eden bir yöntemdir. Yaklaşık 40 ülkede uygulama yapılmaktadır. Ülkemizde yeni ama ciddi anlamda gelişme kaydetmektedir. Bu su içinde kültür-fizik, egzersiz rehabilitasyon, terapi ve benzeri şeyleri söyleyebiliriz. Yani profesyonel ve kliniksel uygulamalardır."

Watsu Kurs Direktörü Tomasz Zaforski, Türkiye'de bu programların başlamasında kendisinin de görev almasından büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Watsu'nun bir klinik, klinik rehabilitasyon uygulamaları olarak başladığına dikkat çeken Tomarsz Zagorski, bu konuda şu bilgileri verdi: "Bu uygulamalar ile sakatlıkların tedavisi, fiziksel ve zihinsel engellilerin tedavisinde başarı sağlanmaktadır. Ayrıca gerek psikolojik problemlerde gerekse nerotik travmalarda, stres, yorgunluk, uykusuzluk, uyku bozukluğu, depresif atak ve benzeri rahatsızlıkların tedavisinde Watsu programları uyguluyoruz. Bu suda bir masaj ve akua terapi uygulamasıdır. Ben bu alanda akademik çalışmalar yapıyorum. Bu alandaki kliniksel uygulamalarda, dünya genelinde uygulama yapılmaktadır. Bu 40 ülkede yapılıyor. Türkiye'de de 2 -3 yıllık zaman diliminde yeni yeni gelişmekte ve popülerlik kazanmaktadır. Rehabilitasyon ortamı, su ile buluşmakta ve sıcak suyun kullanılması ve suyun basıncının kullanılmasıyla bir terapi uygulamasına dönüşmüştür."

Terapitide vücudu gevşetmesi, rahatlatması, kasların gerginliğini alması amacıyla su sıcaklığının 32-35 derece olması gerektiği belirtildi. Erciyes Üniversitesi Spor Akademisi öğrencileri de uygulamalı olarak Watsu terapi eğitimini aldı. - KAYSERİ

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Termal Suda Terapiyle Tedavi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 19.9.2020 12:59:12. #1.15#
title