Terim: 'Kaybetme Korkusu Yaşamıyorum'

Terim: 'Kaybetme Korkusu Yaşamıyorum'

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Eleme Grubunda Yarın Yapacakları Kritik Norveç Maçıyla İlgili Olarak, 'Kaybetme Korkusu Yaşamak İstemiyorum. Oyuncularıma da Yaşatmak İstemiyorum' Dedi.

Terim: 'Kaybetme Korkusu Yaşamıyorum'

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası eleme grubunda yarın yapacakları kritik Norveç maçıyla ilgili olarak, ''Kaybetme korkusu yaşamak istemiyorum. Oyuncularıma da yaşatmak istemiyorum'' dedi.

Karşılaşmanın oynanacağı Ullevaall Stadı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Fatih Terim, Norveç karşısında kaybetme korkusu yaşayıp yaşamadıklarının sorulması üzerine, ''Açıkçası kaybetme korkusunu ben yaşamıyorum ve oyuncularıma da yaşatmak istemiyorum. Kaybetme korkusunu, kazanma arzusuna çevirmeye çalışıyoruz. Çünkü heyecanları ve duyguları idare etmek çok kolay değil'' diye konuştu.

Takımda psikolojik denge yarattıklarına inandıklarını vurgulayan Terim, şöyle devam etti:

''Önemli olan zaten bu baskının oyuncularımda olmaması. Bende zaten yok. Ben hayatın her şeyine hazırlıklıyım ve sorumluluğunu da bilen bir insanım. Bu tip maçları çok oynadım. Mühim olan, kaybetme korkusunu kazanma arzusuna çevirmektir ve bunu başardığımıza inanıyorum. Herhangi bir endişem yok kafamda. Geçenlerde böyle bir soruya çok doğru bir yaklaşım yaptığımı düşünüyorum. 'Türkiye'nin gerçekleri bu, doğruları yok, gerçekleri var' demiştim. Fotoğraf da bu.''

Takımda Yıldıray, Mehmet Topuz, Fatih Tekke gibi isimlerin sakatlanmasının ardından Nihat, Semih ve Mehmet Yıldız'ın form durumlarının kendisini memnun ettiğini kaydeden Terim, ''Keşke hepsi formda olsa ve biz kadro oluştururken zorluk çeksek. Maalesef şimdi yine öbür türlü sıkıntı içindeyiz'' ifadesini kullanırken, Norveç takımı içinse ''Fizik yapıları çok yüksek. Frankfurt'taki ikinci yarı bizim için çok geçerli oyun olarak. Ben takımıma ve oyuncularıma güveniyorum'' diye konuştu.

Norveç Milli Takımı Teknik Direktörü'nün, Avrupa Şampiyonası Finalleri'ne gidememeleri halinde istifa edeceğini açıkladığı belirtilerek, kendisinin bu açıklamayla ilgili görüşü sorulan Terim, ''Hayatın gerçeği bu dedim. Türkiye'nin gerçekleri bu. O kendi düşüncesi ve ona saygı duyuyorum'' ifadesini kullandı. Fatih Terim, sözlerine şöyle devam etti:

''İstifa mı olur, istifade mi olur? bakacağız artık. Muhakkak ki, insanlar baskı hissederler. Ben bu baskıyı bertaraf edebilmeliyim. Nasıl oyuncularımın duygu ve heyecanını kontrol ediyorsam, kendiminkini de ederim. Ortaya çıkacak sonucun sorumluluğunu da alabilecek kapasitedeyim. O erdemde veya tecrübedeyim. Bizim kendi inisiyatifimizde o. Baskıyı kaldırabilecek yetenekteyiz. Daha güzel şeyler düşünürüm ben. İnsanlar iyi giderken bırakabilir, kötü giderken devam edebilir gibi bir gerçek de vardır futbolda. Burada ben sadece takımıma olan güvenimi ifade ediyorum.''

Fatih Terim, oyuncular üzerindeki baskının son derece önemli bir unsur olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye, oyuncular üzerindeki bu baskıyı kaldırmalı. Aksi durumda normal performanslarını veremiyorlar. Neşeli, kendinden emin bir takım var. Çıkarlar, yenerler veya yenilirler. Ülkemizdeki bu baskıyı hep beraber bir analiz edelim. Bu geleceğimiz açısından çok önemli bir nokta. Hepsi bizim evladımız. Bir şeyler beklediğimiz genç insanlar. Sokağa çıkamamak, küfür yemek, hoş şeyler değil. Baskılar, bazen sonucu maalesef etkileyebilir.''

Sakat oyunculardan Deniz'in durumunun hala kritik olduğunu ifade eden Terim, rakipleri Norveç içinse ''Tabii ki, artık herkes herkesi iyi tanıyor. İyi ve ciddi bir rakip. Özellikle kendi evlerinde. Güçlü oyunculardan kurulular. Son maçlarındaki başarıları onları buraya getirdi. Biz ilk oynadığımızda puanlar 12'ye 6'ydı, şimdi ise 20'ye 18. Şu ana kadar bizden daha başarılılar ama yarın bu maçların çok dışında bir maç olacak'' yorumunu yaptı.

Kaynak: AA