Terim'in Kritik Zaferi

Galatasaray'ı Başakşehir karşısında başarıya götüren, bir sisteme takılı kalmadan dört farklı dizilişi başarıyla sahada uygulamasıydı.

Terim'in Kritik Zaferi

CELAL UMUT REN

İlk yarım saatte topu ileride karşılayan Cim-Bom, ilk yarının son çeyreğinde 5'li savunmaya geçti ve rakibini durdurmayı başardı. İkinci yarıda 3-4-3'e dönüp pozisyon arayan Aslan, Mariano ile amacına ulaştı.

Golü bulduktan sonra oyunu tutmaya odaklanan Galatasaray, bunu başardıktan sonra, son 15 dakikada Tolga Ciğerci hamlesiyle orta sahayı çoğalttı ve turuncu-lacivertlilerin oyuna ortak olmasına izin vermedi.

Spor Toto Süper Lig'de final niteliğindeki maçta Galatasaray, Medipol Başakşehir'i 2-0 yenerek, yeniden zirveyi aldı, şampiyonluk havasına girdi. Sezon başından beri ilk kez böylesi bir inanç ve atmosfere giren sarı-kırmızılılarda teknik direktör Fatih Terim, taktiksel bir başarıyla maçı kazandı.

Abdullah Avcı ve ekibini analizlerle çözen Terim'in dakika dakika işlettiği taktik sistem sonuca ulaştı.

İşte tecrübeli çalıştırıcının reçetesi:

1-30. DAKİKA:  

Maça önde başlamak isteyen ve kaptırılan topları hızla geri kazanmayı hedefleyen sarı-kırmızılılar, 4-2-3-1 dizilişiyle ilk yarım saati geçirdi. Hücumda 2 tane dışında pozisyon gelişmedi.

30-45. DAKİKA:  

İlk yarının son 15 dakikasında Galatasaray'ın iki sistem arası gidip gelmesi dikkat çekti. Rakibin oyunu dengelediği ve topa sahip olduğu anlarda, Donk savunma arasına girerek 5-3-2 gibi bir düzen getirdi. 

45-60. DAKİKA:  

Beraberliği yeterli görmeyen Aslan, ikinci yarıda kırılma anı aradı. İkinci devrenin ilk 15 dakikasında bekler Nagatomo ve Mariano öne çıkarak, Donk ve Fernando'dan biri de geri gelerek, 3-4-3- gibi bir düzene dönüldü, Mariano'nun sürpriz golü rahatlattı.

60-74. DAKİKA:  

Golü bulduktan sonra kontrolü de tutmak isteyen Cim-Bom yeniden 4-2-3-1 ve 5-3-2 arasında sistem tutturdu.

74-90. DAKİKA:  

Son 15 dakikaya tüm değişiklikleri sığdıran Terim, Tolga Ciğerci hamlesiyle orta sahada çift yönlü bir oyuncu kullandı. 4-1-4-1 ve 4-2-3-1 arasında sistem gidip geldi. 

]

]

]

Kaynak: Skorer