Temelli Belediyesi AİHM'e Gitmeye Hazırlanıyor

Temelli Belediyesi AİHM'e Gitmeye Hazırlanıyor

Danıştay, Anayasa Mahkemesi'nin Kararına Rağmen Nüfusu 2 Binin Altındaki Belde Belediyelerinin Kapatılmasını Engelledi. Böylece Belde Belediyelerinin Seçime Girmesinin Önü Açılırken Seçim Süreci Bilmeceye Döndü.

Temelli Belediyesi AİHM'e Gitmeye Hazırlanıyor

Danıştay, Anayasa Mahkemesi'nin kararına rağmen nüfusu 2 binin altındaki belde belediyelerinin kapatılmasını engelledi. Böylece belde belediyelerinin seçime girmesinin önü açılırken seçim süreci bilmeceye döndü. Danıştay'ın kararını dikkate alan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) da 6 Şubat 2009'a kadar dava açacak belde belediyelerinin yerel seçime gireceğini açıkladı. Nüfusu 2 binin altındaki belde belediyelerinin durumu karıştı. İlk kademe belediyesi oldukları için Danıştay'ın sağladığı bu haktan faydalanamayan Ankara'nın Temelli Belediyesi Başkanı Alaattin Bera Türkoğlu ise hukuk mücadelesini sürdüreceklerini söyledi. Türkoğlu, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) kadar gideceklerini kaydetti.

5747 Sayılı Kanun'un iptali ve yürürlüğün durdurulması talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne açılan dava 6'ya karşı 5 oy ile reddedildi. Temelli Belediyesi kapatılarak Sincan ilçesinin mahallesi yapıldı. YSK'nın verdiği son karar ise durumları iyice karıştırdı. Temelli Belediyesi Başkanı Alaattin Bera Türkoğlu, seçim sürecinin 1 Ocak'ta başlayacağını hatırlatara kanuni sürecin yetişmeyeceğini savundu.

YSK kararından sonra telefonlarının susmadığını anlatan Türkoğlu, 5216 sayılı yasa ile kademe belediyesi olduklarını söyledi. İki yıldır Temelli Belediye Başkanı olarak bu yasanın yanlışlığını dile getirdiğini vurgulayan Türkoğlu, bin 145 belediyeden 860 belediyenin seçime gireceğini belirtti.

Son kararla 180 tane belediyenin seçime giremeyeceğine dikkat çeken Türkoğlu, "Yani biz kapanıyoruz, asıl borçlu olan belediyeler kapanmıyor seçime giriyor. Acilen Meclis toplanmalı ve denmeli ki; 'Yeniden biz düzenlemeye gideceğiz. Bu seçimde belediyeler ilk kademeler dahil seçime girmeli.' Seçimden sonra da tekrar, tek tek irdelenerek kapatılacak mı açılacak mı yeniden değerlendirilmesi lazım. Ama biz bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Tekrar YSK'ya, hem de Danıştay'a dava açacağız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kesin gideceğim. Bu yıl seçime giremesek bile, bir yıl içinde Temelli'nin ben eski statüsüne döneceği kanısındayım." dedi. (CİHAN)