Temas Grubu Troykasının Kosova Temasları

Temas Grubu Troykasının Kosova Temasları

Kosova'nın Nihai Statüsünün Belirlenmesine Yönelik 120 Günlük Müzakere Sürecini İdare Etmekle Görevlendirilen Temas Gurubu'nun ABD, AB ve Rusya Temsilcilerinden Oluşan Troykası, Kosova Statüsünün Çözümlenmesinde Kararlı Olduklarını Açıkladı.

Temas Grubu Troykasının Kosova Temasları

Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesine yönelik 120 günlük müzakere sürecini idare etmekle görevlendirilen Temas Gurubu'nun ABD, AB ve Rusya temsilcilerinden oluşan troykası, Kosova statüsünün çözümlenmesinde kararlı olduklarını açıkladı.

Temas Grubu'nun ABD, AB ve Rusya temsilcileri, Kosova Müzakere Heyeti ile gerçekleştirdikleri temasların ardından basına yaptıkları açıklamada, ek müzakerelerin ardından Kosova'nın statüsünün belirlenmesinde kararlı olduklarını belirtti. ABD Elçisi Frank Wisner, AB Temsilcisi Wolfgang Ischinger ve Rus yetkili Alexander Kharchenko, Kosova'nın gelecekteki statüsü konusunda uzlaşmanın sağlanması için tüm imkanları zorlayacaklarını belirtti. ABD Elçisi Wisner, 120 günlük müzakere platformunu ele aldıkları

Priştine temaslarında, taraflarla sıkı işbirliği içinde olacaklarını ve süreci sonuna kadar götüreceklerini söyledi. "En iyi çözümü, uzlaşma yoluyla bulmak için buradayız" ifadelerini kullanan Wisner, statünün belirlenmesi için, verilen süreden en iyi şekilde yararlanacaklarını kaydetti. AB Temsilcisi Ischinger de, 4 aylık süre içinde uzlaşmaya ağırlık vereceklerini belirterek, çözümü gecikmiş Kosova sorununun daha fazla gecikmelere uğramasına izin vermeyeceklerini söyledi. Rus yetkili Kharchenko da Kosova

için en iyi çözümün, tarafları memnun edecek çözüm olduğuna vurgu yaptı. Tarafları mağdur etmeyecek bir çözümün bulunması için çaba sarf edeceklerini kaydeden Kharchenko, 120 günlük ek müzakerelerin uzlaşmacı çözüme varılması için iyi bir fırsat olduğunu hatırlattı.

Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu ise, Kosova'nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün müzakere edilemeyeceği yönünde Kosovalılar'ın tutumunu yinelerken, 4 aylık müzakere süresinin bitiminden sonra Kosova'ya bağımsızlık tanınmasının Kosovalılar'ın en büyük arzusu olduğunun altını çizdi.

Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesine yönelik çok taraflı müzakerelerin ikinci ayağını Priştine'de gerçekleştiren Temas Grubu'nun troykası, Kosova Müzakere Heyeti ile bir araya gelmeden önce, KFOR Komutanı General Kathet Kosova'nın Uluslararası Vali Yardımcısı Stevan Shook, Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu ve Kosova Başbakanı Agim Çeku ile ayrı ayrı temaslarda bulundu. Temas Grubu troykasının Kosova temasları çerçevesinde yarın azınlık temsilcileri ile bir araya gelmeleri bekleniyor.

(EK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA