Temas Grubu'nun AB Temsilcisi Wolfgang İschinger'in Kosova Ziyareti

Temas Grubu'nun AB Temsilcisi Wolfgang İschinger'in Kosova Ziyareti

Kosova'nın Nihai Statüsünün Belirlenmesine Yönelik Olarak Priştine ile Belgrad Arasındaki 120 Günlük Ek Müzakerelerde Arabuluculuk Yapan Temas Grubu'nun ABD, Rusya ve Avrupa Birliği (AB) Temsilcilerinden Oluşan Troyka'daki AB Elçisi Wolfgang İschinger, 2 Gün Sürecek Kosova Ziyaretine Başladı.

Temas Grubu'nun AB Temsilcisi Wolfgang İschinger'in Kosova Ziyareti

Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesine yönelik olarak Priştine ile Belgrad arasındaki 120 günlük ek müzakerelerde arabuluculuk yapan Temas Grubu'nun ABD, Rusya ve Avrupa Birliği (AB) temsilcilerinden oluşan Troyka'daki AB elçisi Wolfgang İschinger, 2 gün sürecek Kosova ziyaretine başladı.

Priştine ile Belgrad heyetleri arasında Avusturya'nın başkenti Viyana'da 30 Ağustos tarihinde yapılacak olan müzakereler öncesinde Priştine'ye gelen Büyükelçi İschinger, akşam geç saatlerde kapalı kapılar ardında önce Kosova Başkanı Fatmir Seydiu, ardından da Kosova Başbakanı Agim Çeku ile bir araya geldi. Temaslarda Kosova tarafının İschinger'e, Kosova'nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün müzakere edilemeyeceği, ayrıca Ahtisaari planında değişiklikler yapılamayacağı tutumunu yinelediği bildirildi.

İschinger, temaslarıyla ilgili olarak basına açıklama yapmadı.

Yarın Kosova Meclis Başkanı Kol Berişa ve muhalefet lideri PDK partisi Genel Başkanı Haşim Taçi ile ayrı ayrı temaslarda bulunması beklenen İschinger'in, Kosova ziyareti öncesinde İngiltere basınına yaptığı açıklamada, AB'nin Kosova'nın bölünmesi fikrini desteklemediğini belirtmişti. Viyana görüşmelerinde ise Temas Grubu Troyka'sının Kosova ile Sırbistan liderlerinden uzlaşmaya varmalarını talep edeceği öğrenildi.

(EK-EA-EA-CC-D)

Kaynak: İHA