Tema Vakfı Onursal Başkanı Karaca Balıkesir'de

Tema Vakfı Onursal Başkanı Karaca Balıkesir'de

Tema Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, Yanan Ormanların Yerine Hemen Ağaçlandırma Yapmanın Yanlış Olduğunu Söyledi.

Tema Vakfı Onursal Başkanı Karaca Balıkesir'de

Tema Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, yanan ormanların yerine hemen ağaçlandırma yapmanın yanlış olduğunu söyledi.

Tema'nın Balıkesir'de gerçekleştirdiği programa katılan, 'Toprak Dede' lakaplı Hayrettin Karaca, Vali Selahattin Hatipoğlu'nu makamında ziyaret etti. Nezaket ziyareti için Karaca'ya teşekkür eden Vali Hatipoğlu, ilde sıkça yaşanan orman yangınlarıyla yoğun biçimde mücadele ettiklerini anlattı. Yüzde 50'si ormanlarla kaplı olan ilde, son olarak geçen yıl Ayvalık Şeytan Sofrası'nda çıkan yangını hatırlatan Vali Hatipoğlu, bölgenin yeniden ağaçlandırılarak çalışmaların sürdüğünü aktardı.

Tema Vakfı Onursal Başkanı Karaca ise, yanan bölgenin yeniden ağaçlandırılmasına karşı olduğunu, bunun o bölgedeki eko sistemi tamamen bozduğunu ileri sürdü. Yangından sonra doğanın kendini yenileme şansının olduğunu ve bunun dış müdahaleyle engellenmemesi gerektiğini ifade eden Karaca, ağaçlandırılan yangın bölgesinin genetik bir istilaya uğratıldığını söyledi. Hayrettin Karaca, "Ben yangından sonraki ağaçlandırmalara ve ülkemizdeki yönteme son derece tehlikeli olarak bakıyorum. Dünyaca meşhur Kani Işık hocamızın bu hususta bizi yönlendirdiği eserleri var. Yangından sonra doğanın kendini yenilemeye ihtiyacı var. Orada yaşamayanları getirip oraya dikiyoruz, genetik bir kaosa dönüyor, genetik istila, kirlenme oluyor ve eko sistem çökertiyor. Önceden orman teşkilatında yangın kültürü vardı, yakarak yeniliyorlardı. Kontrollü yakıyorlar, sonra orada eko sistemin yeniden gelmesini sağlıyorlardı. Bunu bilhassa Toroslarda çok yaptılar. Şimdi ise toplumsal tepki, toplumsal talep bunu önledi. Hemen ağaçlandırmaya gidiyoruz bu yanlış. Ağaçlandırmak yerine bitkilendirmek gerekir" dedi.

Karaca, yanan alanların ağaçlandırılması çalışmalarında çam ağacı dikilmesine de tepki gösterdi. Bu konuda Tema yetkililerini de eleştiren Karaca, "Yapmayın bunu, Ayvalık Şeytan Sofrası'ndaki bozuk düzen iyiydi, neler var orada. Siz yalnız çamla büyüdünüz, varsa yoksa çam. Ben burada Tema'ya karşıyım. Yanan yerlere hemen hemen hiç dokunmamalıyız" diye konuştu.

Samimi bir sohbet ortamında gerçekleşen ziyaretin sonunda Vali Hatipoğlu, Karaca'ya Balıkesir kolonyası hediye etti.

(YU-RO-RO-Y)

Kaynak: İHA