Tema'dan İklim ve Enerji Raporu

Tema'dan İklim ve Enerji Raporu

Tema Vakfı'nın Devlet ve Yurttaşlar İçin Hazırladığı İklim ve Enerji Raporu, Türkiye'nin Küresel Isınmaya Neden Olan Ülkelerin Başında Geldiğini Gösteriyor.

Tema'dan İklim ve Enerji Raporu
12.03.2007 19:12 | Son Güncelleme: 12.03.2007 19:12

TEMA Vakfı'nın devlet ve yurttaşlar için hazırladığı İklim ve Enerji Raporu, Türkiye'nin küresel ısınmaya neden olan ülkelerin başında geldiğini gösteriyor.

Türkiye'nin 2004 yılında atmosfere bıraktığı 294 milyon ton atık ile küresel ısınmaya neden olan ülkeler arasında 13. sırada yer aldığına dikkat çekilen raporda, Türkiye'nin 1990-2004 yılları arasında yüzde 72.6'lık bir artış kaydederek atmosferi kirletme konusunda dünyada en hızlı artış kaydeden ülke olmasının endişe verici olduğu kaydedildi. Türkiye küresel ısınmanın getirdiği problemlerden en çok etkilenecek ülkeler arasında olduğu gerçeği TEMA Vakfı'nın hazırladığı raporla bir kez daha ortaya çıktı. Birleşmiş Milletler'in Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli Raporu küresel ısınma ile ilgili acı gerçeği bir kez daha teyit ederken TEMA Vakfı'nın uzun süredir dile getirdiği 'Eğer tedbir alınmazsa Türkiye 40 yıl sonra çöl olacak' uyarısının artık çok uzak bir gelecek olmadığını destekler nitelikte. TEMA Vakfı'nın devlet ve yurttaşlar için hazırladığı İklim ve Enerji Raporu, Türkiye'nin küresel ısınmaya neden olan ülkelerin başında geldiğini gösteriyor. Türkiye'nin 2004 yılında atmosfere bıraktığı 294 milyon ton ile küresel ısınmaya neden olan ülkeler arasında 13. sırada yer aldığına dikkat çekilen raporda, Türkiye'nin 1990-2004 yılları arasında yüzde 72.6'lık bir artış kaydederek atmosferi kirletme konusunda dünyada en hızlı artış kaydeden ülke olmasının endişe verici olduğu kaydedildi. Hazırladığı raporla dünyaca kabul edilen bilimsel veriler ışığında enerji verimliliğinin sağlanması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının küresel ısınma, açlık, erozyon, çölleşme, ormansızlaşma ve tarım alanı kaybı gibi sorunların çözümü için atılacak önemli bir adım olduğunu savunan TEMA Vakfı, küresel ısınmaya karşı devlet eliyle ve bireysel olarak neler yapılabileceği konusunda alternatif somut teşvik önerileri getirdi.

GÜNEŞ SU ISITMA SİSTEMLERİ

Raporda, Türkiye'nin toplam kurulu güneş sıcak su kolektörü sistemlerinin 17 milyon metrekare civarında olduğu ve 3.5-4 milyon konutta da güneşli sıcak su üretim sisteminin bulunduğu belirtilirken, mevcut kurulu sistemlerin Türkiye'ye 500-600 milyon dolar enerji girdisi sağladığı kaydediliyor. Bu rakamın 18 milyon konut ve ek olarak fabrika, otel, turistik tesis, yurt ve hastanelerde kullanılması halinde Türkiye ekonomisine ısıl enerji katkısının 3-3.5 milyar dolar civarında olabileceği ifade ediliyor. Raporda, çevresel ve ekonomik nedenlerle Avrupa ülkelerinde olduğu gibi pompalı güneş enerjisi sistemlerinde Türkiye'de uygulanan yüzde 18'lik yüksek KDV oranın düşürülmesi istendi.

EV VE KURUM ELEKTRİK SANTRALLERİ

TEMA Vakfı'nın önerileri arasında bütün evlerin bir enerji santrali olma kapasitesinin olduğuna da dikkat çekilirken evlerin çatılarına, dış yüzeylere PV (güneş pilleri) sistemleri ve uygun yerlere rüzgar tribünleri kurulabileceği kaydediliyor. Evlerde PV sistemleri ve küçük rüzgar tribünleri ile elektrik üretim sistemlerini kurmak isteyenler için çift taraflı çalışan elektrik sayaçlarının kullanılmasının sağlanması istenilen raporda, bu sayede bireyler veya kurumlar maliyeti ne olursa olsun kendi elektriklerini üretebilecekleri, ürettikleri elektriği kendilerinin kullanmadıkları saatlerde şebekeye verebilecekleri, şebekeye verdikleri elektriği ihtiyaçları olduğunda tekrar kullanabilecekleri de belirtiliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın son rüzgar potansiyeli tespitlerine de yer verilen raporda, 2020 yılı için öngörülen 3 bin80 megawatt hedefin 9 bin megawatt olabileceğinin görüldüğü, Türkiye'de rüzgar enerjisinin teşvik edilmesinin ve hedeflere ulaşmanın gerçekçe tek yolunun üretilecek elektriğe özendirici fiyat garantisinin verilmesi olduğu ifade edildi. Raporda, ayrıca enerji talebini azaltmaya yönelik teşviklerin de arttırılması gerektiği vurgulandı.

(MÜG-MAY-ÖK-Y)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title