Telia, Turkcell'deki Yüzde 7 Payını 1.8 Milyara Sattı

Turkcell'in ana hissedarlarından Telia, Turkcell'de yüzde 7 payı oluşturan 153.5 milyon hissesini sattı. 1.8 milyar liralık satış ile, Telia'nın, Turkcell'de doğrudan payı kalmadı.

Turkcell'in ana hissedarlarından Telia, Turkcell'de yüzde 7 payı oluşturan 153.5 milyon hisseyi, dünkü kapanış fiyatına kıyasla yüzde 4.2 iskontoyla sattı. 1.8 milyar liraya denk gelen bu satış ile birlikte, İskandinav Telia'nın, Turkcell'de doğrudan payı kalmadı.

SATIŞIN SEBEBİ

Yayımlanan yazılı açıklamada Telia Company CEO'su Johan Dennelind'in "Turkcell'de doğrudan sahip olduğumuz hisselerin satışı, Baltık ve İskandinav ülkelerindeki operasyonlarımıza odaklanma stratejisi doğrultusundadır. Bu satıştan sonra da Turkcell'in en büyük hissedarı olmaya devam edeceğiz ve şirket yönetimdeki açmazı çözmek ve olağan kurumsal yönetimi geri getirme çabalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

HİSSEDE DÜŞÜŞÜN NEDENİ

Analistler, işlem fiyatının dünkü kapanışa göre yüzde 4,2 iskontolu olmakla birlikte Mayıs ayında gerçekleşen bir önceki işlem fiyatının yaklaşık yüzde 9 üzerinde olduğunu belirterek şu yorumu yapıyor: "Söz konusu işlemle birlikte Turkcell hisseleri üzerinde Mayıs ayından bu yana devam eden satış olasılığı baskısı sona ermiş oldu. Son dört günde hissenin %7 değer kaybetmesinin temel sebebinin Telia'nın hisse satışı olduğu anlaşılmış oldu"

CİROSU 14.1 MİLYAR LİRA

Turkcell, 14.1 milyar liralık cirosu ile Fortune 500 listesine 14'üncü sırada girdi.

Turkcell'in yüzde 51 hissesi Turkcell Holding'e, yüzde 0,05'i Çukurova Holding'e, yüzde 48,95'i ise halka açık durumda.