'Telekulak Çetesi'ne Operasyon: 24 Gözaltı
Haberler » Güncel » Haber

'Telekulak Çetesi'ne Operasyon: 24 Gözaltı

Fevzi KIZILKOYUN/ANKARA, (DHA)ANKARA Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yasa dışı yollardan dinleme yapan aralarında polis ve zabıta memurlarının da bulunduğu 24 kişilik çeteyi çökertti.

'Telekulak Çetesi'ne Operasyon: 24 Gözaltı

Fevzi KIZILKOYUN/ANKARA, (DHA)

ANKARA Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yasa dışı yollardan dinleme yapan aralarında polis ve zabıta memurlarının da bulunduğu 24 kişilik çeteyi çökertti. Şüphelilerin aralarında belediye başkanı, bürokratlar ve daire amirlerinin de bulunduğu çok sayıda kişiyi dinlediği ve santaj yaparak para istediği belirtildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekipleri, Yenimahalle ve Keçiören ilçelerinde zorla para toplayan bir şebekeyi ortaya çıkardı. Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda teknik-takip için talimat alan ekipler, şüphelileri takibe aldı. Yaklaşık 3 aylık çalışma ardından yapılan operasyonda şebekenin elebaşı olduğu iddia edilen Ferhat B. ile Yenimahalle Zabıta Müdür Yardımcısı Hüseyin Y., aynı belediyeden Yapı Denetim Müdürü Yüksel B., Yenimahalle İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memurları Hakan Y. ile Nevzat T.'nin aralarında bulunduğu 24 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların arasında 2'si polis memuru, 6'sı da zabıta memuru bulunduğu bildirildi.

Şüphelilerin dinleme programı yükledikleri cep telefonlarını hediye ederek bazı kişileri yasal olmayan yollardan dinledikleri, ardından bu kişileri tehdit ederek para aldıkları bildirildi. Bu yolla birçok kişiyi dinleyen şüphelilerin konuşmaları santaj olarak kullanarak zorla para aldıkları belirtildi. Çete üyelerinin, aralarında belediye başkanı, bürokrat, daire amirlerinin de bulunduğu çok sayıda kişiyi dinlediği ve bu konuşmaları kaydettikleri iddia edildi. Çete üyelerinin kimleri, dinledikleri ele geçirilen bilgisayarların yapılan incelemelerin ardından kesinleştirilecek.

Şüphelilerin kendilerini polis ve zabıta olarak da tanıttıkları, seyyar satıcı ve pazar esnafından zorla para topladıkları, harfiyatçılardan yasak yerlere döküm yapmalarına izin vererek çıkar sağladıkları, ayrıca izinsiz tarihi eser kazısı ve tarihi eser kaçakçılığı yaptıkları belirtildi. Çek-senet tahsilatını yapan çete üyeleri, hacizli araçlar temin ederek 'ikiz araç' yapmak suretiyle sahte ruhsat ve plaka düzenledikleri belirlendi.

EL BOMBASI BİLE BULUNDU

Şebeke üyelerine ait iş ve evlerinde yapılan aramalarda 6 tabanca, 1 el bombası, 10 jammer, dinleme aygıtı tarayıcısı, dinleme programı yüklemeye uygun cep telefonları, değişik kişilere ait kimlik fotokopileri, sahte ruhsatlar, 8 el telsizi, Kalaşnikof mermileri, polis ve zabıta kimlikleri, 4 bilgisayar kasası, 2 dizüstü bilgisayar ve 2 ikiz plakaya ait ruhsat ele geçirildi. Emniyet Müdürlüğü'nde sorguları tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi.