Telefonunuzla Uyumlu Sağlık Cihazı!

Telefonunuzla Uyumlu Sağlık Cihazı!

Normalde insanların kan, idrar veya tükürük örneklerinin spektral analizi için binlerce dolara mal olan laboratuvar tabanlı makineler gerekiyor.

Telefonunuzla Uyumlu Sağlık Cihazı!

Normalde insanların kan, idrar veya tükürük örneklerinin spektral analizi için binlerce dolara mal olan laboratuvar tabanlı makineler gerekiyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki Tahlil yaptırmak artık çok kolay

İşlemden geçirilmiş sıvı numuneler, cihazdaki bir delikten manuel olarak kaydırılan bir mikro akışkan kartuşa yerleştirilir. Daha sonra numuneyi aydınlatmak için telefonun beyaz LED flaşını veya entegre bir yeşil lazer diyotunu kullanır. Işık, bir optik fiber vasıtasıyla, bir kırınım ızgarasıyla telefonun arkatakılır. Özelleştirilmiş uygulama daha sonra, belirli renk değişiklikleri veya ışıklı görüntüyü analiz eder. Mikro akışkan kartuşa aynı anda birkaç numune yüklenebildiği için çoklu analiz hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

TRI Analizörü (transmisyon yansıtıcı yoğunluk) olarak bilinen cihaz, test çıktısını algılayarak sonuca göre renk değiştirebilen bir sıvı kullanıyor.

Araştırmacılar, cihazın tıbbi teşhislerde kullanılmasının yanı sıra çevresel izleme, uyuşturucu testi, üretim, kalite kontrolü ve gıda güvenliği gibi alanlarda da kullanılabileceğini belirtiyor. Taşınabilir sağlık cihazlarının geliştirilmesi, kişilerin hastaneye gitmesine gerek kalmadan sağlık takiplerinin yapılabilmesini sağlıyor.

Kaynak: Shiftdelete