Haberler

Telefonlarını Test Etmek İçin 112'yi Arıyorlar; Asılsız İhbarlar Savcılığa İletiliyor

Telefonlarını test etmek için 112'yi arıyorlar; asılsız ihbarlar savcılığa iletiliyor Şırnak'ta 112'ye günde 3 bin 500 çağrı geliyor Çağrıların yüzde 95'inin gereksiz olması gerçek hastalara ulaşımı aksatıyorŞIRNAK - Şırnak'ta 112 Acil Komuta Kontrol Merkezine gelen gereksiz çağrılar bıktırdı.

Telefonlarını test etmek için 112'yi arıyorlar; asılsız ihbarlar savcılığa iletiliyor

Şırnak'ta 112'ye günde 3 bin 500 çağrı geliyor

Çağrıların yüzde 95'inin gereksiz olması gerçek hastalara ulaşımı aksatıyor

ŞIRNAK - Şırnak'ta 112 Acil Komuta Kontrol Merkezine gelen gereksiz çağrılar bıktırdı. Merkeze gelen çağrıların yüzde 95'inin asılsız ve gereksiz olduğu bildirildi. İl Sağlık Müdürü Nedim Uzun, çağrıların ağırlıklı olarak sim kartı olmayan telefonlardan geldiğini belirterek, telefoncuların bile test için 112'yi aradığına dikkat çekti.

Şırnak İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 112 Acil Komuta Kontrol Merkezine, bir gün de başta kent geneli olmak üzere Irak ve Suriye'den ortalama 3 bin 500 çağrı geliyor. Çağrıların yüzde 95'inin gereksiz ve asılsız olması, gerçek hastalara ulaşımı aksatıyor. 112 Komuta Kontrol Merkezinde gelen çağrılara cevap veren İl Sağlık Müdürü Nedim Uzun, "Az önce gördüğünüz gibi 5 çağrı ile karşıladık. Bu çağrıların hiçbiri maalesef gerçek hasta tarafından aranan çağrılar değildi. 3 tane çağrı çocuklar tarafından yapıldı, 2'sinde de telefon açılıp kapatıldı. Kimisinde numara çıkmıyor. Bu özellikle sim kartı olmayan telefonları, telefoncular test etmek için 112'yi arıyorlar. Bizim istatistiğimize göre de yüzde 95'in üzerinde maalesef asılsız çağrılar alıyoruz. Bizim istatistiklerimize göre de günde 3 bin 500 çağrının 75'i gerçek vaka çağrısı oluyor. Bu da yüzde 95'lik bir asılsız çağrıyı kapsıyor. Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecektir. Yanlış ihbarlar gerçekten acil bir hastanın mağdur kalmasına neden olabilmektedir" dedi.

"Lütfen gereksiz yere aramayın"

Gereksiz aramalarda bulunanlara çağrıda bulunan Uzun, "Yarın öbür gün kendi başlarına Allah göstermesin acil bir durum gelebilir. Bizim 112 personellerimize ulaşamayabilirler ve bir gecikme yaşanabilir. Bunun bilincinde olsunlar ve lütfen 112'yi gereksiz yere telefon test etmek için yapmasınlar. Çocuklarına telefonlarını verirken de 112'yi aramadıklarından emin olsunlar" diye konuştu.

112 Acil Komuta Kontrol Merkezinde 20 personelin aktif olarak çağrıları karşıladığını da anlatan Uzun, şunları kaydetti:

"112'de 115 personelimiz, 6'sı UMKE, 3'ü kar paletli ambulans olmak üzere 42 karasal ambulans sahada aktif olarak hizmet vermektedir. Fiziki olarak ta Komuta kontrol merkezimiz hazır. Çağrı düştükten sonra 1 dakika içinde ambulansın çalıştırılıp hareket edecek şekilde ve bunların hepsini de biz sistem üzerinden takip ediyoruz. Olası bir durumda ses kayıtları da 5 yıllığına kayıt ediliyor."

"Çocukların eline telefon vermeyin"

112 Acil Tıp Teknisyeni Şeyda Tüten ise, asılsız ihbarların çok olması nedeniyle gerçek vakaya ulaşmakta güçlük çektiklerini vurguladı. Yol ve yemek tarifi için bile arandıklarını dile getiren Tüten, şunları söyledi:

"Bu şekilde bizi aradıkları için gerçek vakaya ulaşım süremiz uzuyor. Çoğu çağrıların çocuk aramaları olduğunu görüyoruz. Ebeveynler de çocukların ellerine telefonları vermeseler çok seviniriz. En azından gerçek vakalara hızlı bir şekilde ulaşım olur ve çağrı yoğunluğumuz olmaz. Bizim yükümüzde hafifler.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Şırnak Suriye Irak Genel Haberler

MHP'den ''el öpme' eleştirilerine zehir zemberek sözler: CHP'ye yakışan bir tavır

MHP'den '"el öpme" eleştirilerine zehir zemberek sözler: CHP'ye yakışan bir tavır

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Bakmadan Geçme

Masterchef ne kadar, kaç ay sürüyor? 2024 Masterchef kaç hafta sürüyor, ne zaman bitecek? Masterchef ana kadro 5. yarışmacı kim oldu? (BELLİ OLUYOR) Bu akşam Masterchef ana kadroya kim girdi? Masterchef ana kadro kaç kişi? Masterchef ana kadroda kimler var, ana kadroya kimler girdi? Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 16 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Fransa Türkiye maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Fransa Türkiye U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fransa Türkiye maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Fransa Türkiye U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Arda Güler'in sevgilisi kim, kaç yaşında? Arda Güler'in sevgilisi Duru Nayman kimdir, nereli, boyu kaç? Masterchef Serhat kimdir, kaç yaşında, hangi sezon yarıştı? Serhat Doğramacı kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Esra kimdir, kaç yaşında, hangi sezon yarıştı? Esra Tokelli kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Tolga kimdir, kaç yaşında, hangi sezon yarıştı? Tolga Şener kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Allan Saint-Maximin forma numarası kaç olacak? Saint-Maximin Fenerbahçe'de kaç numaralı formayı giyecek, belli oldu mu? Fransa Türkiye U19 maçı CANLI izle! (HD) 16 Temmuz Fransa Türkiye maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Masterchef Serap kimdir, kaç yaşında? Serap Küçük kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Huriye kimdir, kaç yaşında? Huriye Öncen kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Sevdet kimdir, kaç yaşında? Sevdet Ayhan kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title