Telafer'de IŞİD ile Türkmenler Arasında Çatışma

Telafer'de IŞİD ile Türkmenler Arasında Çatışma

Irak'ta, IŞİD ile kendisine biat etmeyi reddeden Telafer'deki Sünni Türkmen aşiretler arasında çatışma yaşandı.

Telafer'de IŞİD ile Türkmenler Arasında Çatışma
06.07.2014 02:08 | Son Güncelleme: 06.07.2014 13:28

Irak Şam İslam Devleti terör örgütü ile hilafet ilanından sonra kendisine biat etmeyi reddeden Telaferli Sünni Türkmen aşiretler arasında çatışmaların yaşandığı bildirildi.

ÖLÜ VE YARALILAR VAR

Türkmen aşiret lideri Haydar Ali Çolak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Telafer'deki, "Ali Beşşar Halay Bek el-Abbasiyin" isimli en büyük Sünni Türkmen aşiretinin önde gelenlerinin IŞİD'e biat etmeyi reddetmesi üzerine iki taraf arasında kanlı çatışmalar yaşandığını ve iki taraftan da ölü ve yaralılar olduğunu belirtti.

TÜRKMENLER BÖLGEYİ TERK EDİYOR

Çolak, yaşanan çatışmalar sebebiyle onlarca Türkmen ailenin evlerini terk ederek, bölgeden kaçtığını ve boşaltılan evlerin de yağmaya maruz kaldığını ifade etti. Söz konusu çatışmalardaki ölü ve yaralı sayısına dair henüz kesin bir bilgiye ulaşılamadı.

STRATEJİK BÖLGE TELAFER

Musul'un batısında bulunan Telafer kenti çoğunluğu Türkmenlerden oluşan stratejik bir bölgede yer alıyor.

ORDU 2 NOKTATI ELE GEÇİRDİ

Öte yandan Samarra'daki bir hükümet yetkilisinden alınan bilgiye göre, Irak ordusuna bağlı güçler, Selahaddin ilinin merkezi Tikrit kentinin 7 kilometre yakınındaki Uveynat ve el-Auce beldelerinde kontrolü ele geçirdi.

1 MİLYON SİVİL GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALDI

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, IŞİD'in başını çektiği silahlı gruplar, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerinin yanı sıra Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Ratbe ve Hadise ilçelerini ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil göç etmek zorunda kalmıştı. Ülkenin çeşitli yerlerinde IŞİD ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar sürerken, Irak ordusu, IŞİD'in başını çektiği silahlı grupların kontrolündeki bölgelere hava saldırıları düzenliyor.

Kaynak: AA

title