Tel Aviv: AB Dış Politika Şefi Solana'nın İsrail Temasları

Tel Aviv: AB Dış Politika Şefi Solana'nın İsrail Temasları

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Şefi Javier Solana, Ortadoğu Turu Kapsamında Geldiği İsrail'in Başkenti Tel Aviv'de Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Savunma Bakanı Amir Peretz ve Başbakan Yardımcısı Şimon Peres ile Biraraya Geldi.

Tel Aviv: AB Dış Politika Şefi Solana'nın İsrail Temasları

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Şefi Javier Solana, Ortadoğu turu kapsamında geldiği İsrail'in başkenti Tel Aviv'de Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Savunma Bakanı Amir Peretz ve Başbakan Yardımcısı Şimon Peres ile biraraya geldi.

Ortadoğu'da kalıcı barış sağlanması amacıyla 6 günlük bölge ziyaretine çıkan AB Dış Politika Şefi Solana'nın, İsrail'deki üst düzey görüşmelerinde İran ve Filistin gibi konular üzerinde yoğunlaştığı bildirildi. Solana, "İsrail Hükümeti Batı Şeria'da bulunan Yahudi yerleşimlerini boşaltmalı ve Filistinlilerle barış adına sınırları harita üzerinde belirtmeli. AB, Filistin-İsrail sorunu konusunda çıkmaza girildiğini düşünüyor ama bu sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesi için şimdiye dek olduğundan daha kararlıdır" dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ise, "Ülkemiz yakın gelecekte Batı Şeria'daki yerleşim yerlerini boşaltma niyetinde. Ayrıca Filistin sorununun çözülmesi için Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı desteklemek, Hamas'ın Filistin halkı üzerindeki etkisini azaltmak ve Filistin halkına bu sorunun çözümü konusunda değişimin gerçek olduğu mesajını vermek gibi bazı şeylerin temelden çözülmesi gerekiyor" diye konuştu.

Livni İran'ın nükleer programı ile ilgili olarak ise, "Dünya nükleer güce sahip bir İran'ı göze alamaz ve İran'ın nükleer güce sahip olmaması için gerekli adımların bir an önce atılması gerekiyor" şeklinde değerlendirdi.

İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres de, "İran güçlü bir ülke değil, dünya ülkelerinin tepkilerinin çok zayıf olması İran'ı güçlendiriyor. Ayrıca İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad Ortadoğu'da tehlikeli bir Şii-İran hegemonyası peşinde koşuyor" dedi.

AB Dış Politika Şefi Solana'nın, İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz ile yaptığı görüşme ise basına kapalı olarak gerçekleşti.

Kaynak: İHA