Tekstilin Geleceği Akıllı Kumaşlarda

Tekstilin Geleceği Akıllı Kumaşlarda
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Tekstil sektöründe klasik anlayış yerini akıllı kumaşlara bırakıyor.

Tekstil sektöründe klasik anlayış yerini akıllı kumaşlara bırakıyor. Nano teknolojilerle donatılan ve insan vücudunda olumsuz durumların oluşmasını engelleyen akıllı kumaşlarla Türk tekstilinin önemli bir ivme yakalayacağını belirten SP Nanotex Şirketi'nin yöneticisi Ar-Ge uzmanı Ekrem Hayri Peker, "Nano kimyasallar uygulanmış kumaşlardan üretilmiş günlük kıyafetlerimizin bize sağlayacağı konfor anlatmakla bitmez. Renk değiştiren kumaşlarla çocuğunuzun ateşinin çıktığını fark edebileceksiniz. Terlemeniz durumunda kötü kokuları emen ve ortama yaymayan giysiniz size problem yaşamanızı engelleyecek" dedi.

Bursa'da teknik tekstil konusunda çalışmalar yapan SP Nanotekx Nanotkeknolojik Tekstil Şirketi'nin yöneticisi kimya mühendisi ve Ar-Ge uzmanı Ekrem Hayri Peker, sektörde bu yönde gelişmeler yaşanacağını dile getirdi. Yeni teknoloji ile üretilen kıyafetlerin insanlar üzerinde önemli avantajlar sağlayacağını söyleyen Peker, "Çin ile bu şekilde rekabet ederiz. Türk tekstili nefes alır. Tekstil sektörünün en büyük eksiği şu an Ar-Ge teşviklerinde geri planda kalmasından kaynaklanmaktadır. Ar-Ge'ye gereken önem verilirse, tekstilde ihracatta önemli bir paya sahip olabiliriz" diye konuştu.

Akıllı kumaşlar ile insanların gün içerisine yaşayabilecekleri sıkıntıların üstünden gelebileceğini dile getiren Peker, "Nano kimyasallar uygulanmış kumaşlardan üretilmiş günlük kıyafetlerimizin bize sağlayacağı konfor anlatmakla bitmez. Renk değiştiren kumaşlarla çocuğunuzun ateşinin çıktığını fark edebileceksiniz. Terlemeniz durumunda kötü kokuları emen ve ortama yaymayan giysiniz size bu problemi yaşatmayacak. Ter tutmayan kumaşlar sayesinde çocuklarınız hasta olacak mı diye bir derdiniz olmayacak. Stresli bir işte çalışıyorsanız, anti-stres özelliği olan negatif iyon yüklenmiş kumaş dengenizi yerine getirebilir. Giysiniz ortamı nötralize eder, metabolizmayı düzenler, kan dolaşımını hızlandırır hücre yenilenmesine yardımcı olur. Yorgunluğu azaltır, zihinsel rahatlık ve iyi uyku sağlar. Aloe vera özlü kumaşlarla işlem görmüş kumaşlar cildinizi nemlendirir, korur ve yaşlanmayı geciktirir. Bunun dışında toz ve polen tutmama, böcek ve sinek savar, kir ve leke tutmama, yanmama gibi birçok özellik verilebilir" dedi. - Bursa

Tekstilin Geleceği Akıllı Kumaşlarda

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title