Tekstil İhracatının Yüzde 80'ni AB Ülkelerine Yapıldı

Tekstil İhracatının Yüzde 80'ni AB Ülkelerine Yapıldı

Türkiye, Geçen Yıl 16 Milyar Dolarlık Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatının Yüzde 80'nini AB Ülkelerine Gerçekleştirdi. Türkiye, 2007 Yılında AB'ye Yaptığı Tekstil İhracatını Bir Önceki Yıla Göre Yüzde 7.7 Artırarak 8.8 Milyar Euroya Yükseltti.

Tekstil İhracatının Yüzde 80'ni AB Ülkelerine Yapıldı

Çin'den sonra AB ülkelerinin en önemli hazır giyim ve konfeksiyon tedarikçisi olan Türkiye, geçen yıl 16 milyar dolarlık hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatının yüzde 80'nini AB ülkelerine yaptı. 2007 yılında AB'ye yapılan tekstil ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 7.7 artarak 8.8 milyar euro oldu.


İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (İHKİB) derlediği verilere göre, geçen yıl 16 milyar dolarlık hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatı yapan Türkiye, ihracatının yüzde 80'nini AB ülkelerine gerçekleştirdi. 2007 yılında AB ülkelerine yapılan ihracat bir önceki yıla göre yüzde 7.7 artarak 8.8 milyar euroya ulaştı. Sektör, ihracat miktarını da yüzde 2.8 artarak 0.467 milyon tona yükseldi.


AB Komisyonu Eurostat istatistiklerine göre, Avrupa Topluluğu ülkelerinin, 2006 ve 2007 yıllarında üçüncü ülkelerden gerçekleştirdiği tekstil ve konfeksiyon ithalatı, bir önceki yıla göre değer bazında yüzde 4.3 artarak 78.6 milyar euroya, miktar bazında da yüzde 7.2 artarak 10.1 milyon tona ulaştı. AB ülkelerinin üçüncü ülkelerden yaptığı konfeksiyon ithalatı da, 2007 yılında bir önceki yıla göre yüzde 4.2 artarak 57.8 milyar euroya ulaşırken, miktar bazında ise yüzde 4.1 artarak 4.3 milyon ton oldu.

-TÜRKİYE AB ÜLKELERİNE İHRACATTA İKİNCİ-

AB ülkelerinin tekstil ve konfeksiyon ithalatı yaptığı tedarikçi ülkeler sıralamasında Çin birinci olurken, Türkiye ikinci sırada yer aldı. Çin 2007'de AB'deki pazar payını yüzde 34.6 arttırırken, Türkiye'de yüzde 15.8 olan pazar payını 2007'de yüzde 16.1'e çıkardı. Avrupa Topluluğu ülkelerinin 2007 yılında gerçekleştirdiği ithalatta, ortalama birim fiyatında ise bir önceki yıla göre yüzde 2.6 gerileme görüldü. Bu dönem içinde, Çin'den yapılan tekstil ve konfeksiyon ithalatındaki ortalama birim fiyatı yüzde 2.7 düşerken, Türkiye'den yapılan ithalatta, ortalama birim fiyatı ise yüzde 2.8 artış gösterdi.

-"TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN BAŞARILI BİR SINAV VERDİK"-

Verileri değerlendiren İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, 2007'de çeşitli iç ve dış olumsuz etkenlere rağmen sektörün oldukça iyi bir performans gösterdiğini belirterek, Türkiye'nin hala AB ülkelerinin en önemli tedarikçisi olduğunu kaydetti. Orakçıoğlu, "Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 2007 yılında AB ülkelerine yaptığı ihracatta ortalama birim fiyatını yukarı çekerek, satışlarını miktar ve değer olarak euro bazında arttırdı. Türkiye dışında diğer büyük tedarikçilerin hiçbirinin birim ihraç fiyatları artmadı. Özellikle uluslararası pazarlarda zorlaşan rekabet koşulları, petrol fiyatlarındaki istikrarsızlık, AB ülkelerinin ekonomilerindeki durgunluk gibi etkenler göz önüne alındığında, sektörün 2007'de tüm zorluklara karşı başarılı bir sınav verdiği açıkça görülmektedir" diye konuştu.(ANKA)


(HLY/ZG)

Kaynak: ANKA