Haberler

Türk mühendislerden yerli meteoroloji balonu atağı

Son Güncelleme:
Abone Ol

Türk mühendisler tarafından üretilen yerli meteoroloji balonları, Meteoroloji Genel Müdürlüğüne hizmet verecek. Balonlar, atmosferde yapılan ölçümlerle hava durumu tahminlerini doğru bir şekilde yapmak için kullanılıyor.

Türk mühendislerden yerli meteoroloji balonu atağı

ANKARA - Türk mühendisler tarafından yerli olarak üretilmeye başlayan Radyosondeler (Meteoroloji Balonu), Meteoroloji Genel Müdürlüğüne hizmet verecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Samsun, İstanbul, Ankara, İzmir, Isparta, Diyarbakır, Adana, Erzurum ve Kayseri'de atmosfere gönderilen Radyosondeler, basınç, sıcaklık, nem ve rüzgar gibi hava durumu tahminleri alarak 9 ildeki istasyonlara bildiriyor. Sıcaklık, basınç ve nem değerleri sensörler aracılığı ile ölçülüyor. Atmosferde yapılan bu ölçümler uydu verileriyle birleştirilerek hava durumuyla ilgili doğru tahminlerin yapılmasında, hava tahmin modellemelerinin oluşturulmasında, atmosfer ve iklim değişiklikleriyle ilgili araştırmalarda kullanılıyor.

Türk mühendisler tarafından dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla yerli meteoroloji balonları üretilmeye başlandı. Mühendisler, meteoroloji balonlarını Ankara Üniversitesi Teknokent'te Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Meteoroloji Genel Müdürlüğünün destekleriyle üretiyor. İnşaat Mühendisi Murat Meral, ürettikleri meteoroloji balonlarını hakkında İhlas Haber Ajansı'na açıklamalarda bulundu. Meral, meteorolojik balonları yerli sistemlerle ürettiklerini söyledi.

"Atılan bu balonlarla atmosferin haritası çıkartılıyor"

İnşaat Mühendisi Murat Meral, meteorolojik sistemlerin yerli ikamelerini Ankara Üniversitesi Teknokent'te ürettiklerini ve Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Meteorolojik gözlem sistemleri içerisinde çok farklı enstrümanlar var. Radiosonde bunlardan birisi. Helyum ya da hidrojen ile şişirilen balonun yerden 90 dakika boyuna yükselmesiyle beraber 35 bin irtifada patlıyor. Geçen sürede havadaki rüzgar, nem, sıcaklık ve basınç bilgilerini yerdeki istasyona raporlanıyor. Meteorolojik hadiselerin belli algoritmalarla tespiti için tüm dünyada aynı anda atılan balonlardır. Atılan bu balonlarla atmosferin haritası çıkartılıyor" dedi.

"Aynı kalitedeki verileri Meteoroloji Genel Müdürlüğünün hizmetine sunmaktayız"

Meral, meteorolojik balonların 1950'den beri yurt dışından ithal edildiğini hatırlatarak, "Öncelikle Amerika, Finlandiya, Japonya ve Alman sistemler Türkiye'de kurulmuş ve işletilmektedir. Türkiye'de 9 farklı noktada Kıbrıs'ta bir olmak üzere toplam 10 istasyonda bu rasatların kontrolü Meteoroloji Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilmekte. Yerli ikamesini ürettiğimiz bu sistemi artık tamamen Türk mühendisler tarafından gerçekleştirildi. Üretimini de Ankara'da gerçekleştirdiğimiz yerli sistemleri üretiyoruz. Aynı kalitedeki verileri Meteoroloji Genel Müdürlüğünün hizmetine sunmaktayız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Teknoloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Ankara Teknoloji Haberler

Bakmadan Geçme

Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (9 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Saffet Sancaklı istifa mı etti? MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı neden istifa etti, sebebi ne? Yılbaşında okullar tatil mi? Yılbaşında okullar resmi tatil mi, değil mi? Yunan adaları 7 günlük kapı vizesi ne kadar, kaç TL? Yunan adaları kapı vizesi ücreti belli oldu mu? Süper Lig maçları nereden izlenir? Trendyol Süper Lig maçları hangi platformda yayınlanıyor? Keçiören Belediyesi hangi parti? Keçiören Belediye başkanı hangi partiden seçildi? Keçiören Belediye başkanı kimdir? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı hangi kanalda, saat kaçta? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı ne zaman? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı hangi kanalda, saat kaçta? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı ne zaman? Beşiktaş-Fenerbahçe maçı ilk 11'ler belli oldu mu? Beşiktaş-Fenerbahçe maçında kadroda kimler var? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı hangi statta oynanacak? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı nerede, hangi stadyumda oynanıyor? Kocaeli yangını hangi fabrikada? Kocaeli yangını nerede çıktı? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 9 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Ateş Kuşları Hüma diziden ayrılıyor mu? Ateş Kuşları Hüma öldü mü, ölecek mi? John Wick 4 nereden izlenir? John Wick 4 hangi platformda var, netflix'de var mı? RANDEVUSUZ PASAPORT BAŞVURUSU YAPILIR MI? Pasaport için randevu almadan gidilir mi? Nüfus Müdürlüğünden randevu almaya gerek var mı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title