Haberler

  Nvidia, yapay zeka çip pazarında liderliğini korumak için zorlu rekabete hazır

  Güncelleme:

  Nvidia, yapay zeka çip pazarında yüzde 80'lik payıyla lider konumda. Ancak rakiplerin farklı çip türleriyle piyasaya girmesiyle liderliği tehdit altında. Şirket, AI çipleri için geliştirdiği güçlü yazılımıyla üstünlüğünü sürdürüyor.

  Nvidia, yapay zeka çip pazarında yüzde 80'lik payıyla lider konumda. Yapay zeka müşterileri, gelişmiş çipleri için 40 bin dolar ödeyerek aylarca beklemeye razı olabiliyor. Ancak bu üstünlük Google, Intel, Meta, AMD gibi rakiplerin farklı çip türleriyle piyasaya girmesiyle sarsılacak.

  Nvidia, yapay zeka çip pazarında zorlu rekabete hazır olmak zorunda

  Nvidia'nın üstünlüğü, şirketin AI çipleri için geliştirdiği CUDA yazılımından kaynaklanıyor. CUDA, GPU'ları kontrol etmek için kullanılan güçlü bir yazılım ve diğer şirketlerin bu seviyeye ulaşması zaman alabilir. Nvidia'nın pazardaki liderliği, çipler ve yazılımların birlikte çalışabilme yeteneği ile de destekleniyor.

  Son haftalarda Meta, Alphabet ve AMD gibi şirketler, yeni veya güncellenmiş çiplerini duyurdu. Microsoft ve Amazon gibi diğer şirketler de kendi çip ürünleri hakkında açıklamalar yaptı. Bu çipler, Nvidia'nın zaaflarını hedefleyerek ve değişen ekosistemden yararlanarak şirketin pazar payını tehdit edebilir.

  Böyle düşüş görülmedi! NVIDIA, 200 milyar dolar birden kaybetti

  Farklı çip türleri, yapay zekanın çeşitli görevlerinde daha iyi olabilir. Ancak bunları karıştırmak ve değiştirmek, geliştiriciler için zor olabilir. Bir başka zorluk da, farklı çiplerin birbirleriyle uyumlu çalışmasıdır. Bu, rekabet için yeni fırsatlar yaratıyor. Mesela, bir girişim olan oneAPI, bu sorunu çözmeye yönelik yazılım geliştiren şirketlerden biri.

  Nvidia'nın pazardaki hakimiyeti, çiplerin donanımdan ziyade yazılımla yönlendirilmesine bağlı olarak değişebilir. Yazılımın rolü arttıkça, farklı çip türleri arasındaki entegrasyonun önemi de artar. Bu, Nvidia'nın tek başına liderliğinin azalmasına neden olabilir.

  Nvidia, büyük AI modellerinin eğitimi için uygunken, diğer şirketler dil işleme üniteleri (LPU) gibi farklı çip türleriyle yön değiştirmeye başladı. Groq gibi şirketler, bu değişen ekosistemin bir parçası olarak, AI modellerinin eğitimi ve çıkarımı (inference) arasındaki dengeyi sağlamak için yeni çipler geliştiriyor.

  Nvidia'nın liderliği tehdit altında olsa da, şirket AI eğitimi konusunda güçlü kalmaya devam edebilir. Ancak, gelecekteki rekabet, çeşitli çip türlerinin ve yazılım inovasyonlarının artmasına bağlı olacak.

  Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

  Yazılım Teknoloji Güncel Haberler

  EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

  EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

  CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

  CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

  Muhtarlık seçiminde başlayan tartışma kanlı bitti! Tüfekle vurulan 2 kardeş öldü, 2 kişi yaralandı

  Muhtarlık seçiminde başlayan tartışma kanlı bitti! Tüfekle vurulan 2 kardeş öldü, 2 kişi yaralandı

  Bakmadan Geçme

  MasterChef'te ana kadroya giren 4. isim kim olacak? MasterChef yeni bölüm fragmanı izle! Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor? 15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı! 15 Temmuz darbe girişimi kısa, yeni, anlamlı ve uzun sözler! 15 Temmuz'da otobüsler bedava mı? İstanbul, Ankara, İzmir 15 Temmuz'da toplu taşıma ücretsiz mi? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 15 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? Masterchef'te ana kadroya giren 3. kişi kim? Ana kadroda kimler var? MasterChef yeni bölüm tanıtımı izle! 15 TEMMUZ TV YAYIN AKIŞI: Bugün televizyonda ne var? KANAL D, SHOW TV, ATV, TRT1, NOW, TV8 EURO 2024 Şampiyonu kim oldu? İSPANYA- İNGİLTERE MAÇINDAN KARELER EURO 2024 şampiyonluk para ödülü ne kadar? EURO 2024 finali kazanılırsa ne olacak?
  Adıyaman'da 14 yaşındaki kız çocuğu kendini asarak intihar etti

  Adıyaman'da 14 yaşındaki kız çocuğu kendini asarak intihar etti

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title