Gerçek Hikayelere Dayandığına İnanmakta Zorlanacağınız 10 Şahane Dizi - Haberler
Haberi Paylaş

  Gerçek Hikayelere Dayandığına İnanmakta Zorlanacağınız 10 Şahane Dizi

  WebTekno - Teknoloji
  Gerçek Hikayelere Dayandığına İnanmakta Zorlanacağınız 10 Şahane Dizi

  Dizilerle ya da filmlerle anlatılan gerçeklik her zaman sorgulanabilir. Sonuçta sadece birkaç kişinin düşüncesine göre şekillenen bir şov izliyoruz. Nitekim bazı dizilerde, gerçek olduğuna inanamayacağınız kadar akılalmaz yaşantılar anlatılıyor. Sizin için gerçek hikayelere dayanan, farklı türlerde 10 diziyi ele alıyoruz.

  Yakın ya da uzak tarihlerde bazı insanlar, sıradan insanların yaşarken bile akıl sınırlarını zorlayacak olaylar atlattılar. Dünya'yı gezdiler, insanlığa ders verdiler, hak yediler, savaştılar, sevdiklerini kaybettiler, kayboldular, uyuşturucuyla imparatorluk kurdular, inandılar, kandırıldılar, başardılar… Bir şekilde onların hikayeleri günümüze kadar geldi.

  Gerçek olayların en güvenilir kaynakları haberler, bilimsel araştırmalar olabilir. Bu verileri temel alarak, olayları herkesin anlayacağı hale getirmek ise senaristlerin, yapımcıların ve yönetmelerin işidir. Bu aşamada gerçeklik değiştirilebilir, ancak inanmak izleyicinin elindedir.

  İnanmasanız bile gerçek olduğunu düşünmenin insanı şoka uğrattığı yapımları derledik bugün. Ürkekecek, öğrenecek, üzülecek, büyülenecek, dünyayı tanıyacaksınız. Webtekno Haftalık Dizi Reçetesine yeniden hoş geldiniz.

  13. yüzyıl Asyasına ve uzak doğuya yolculuk: Marco Polo

  Avrupalı gezgin, tüccar ve coğrafi kaşif Marco Polo, haberleşmenin çok kıt olduğu 13. yüzyılda, uzak doğuya yolculuğa çıkıyor. Asya kültürünün kökenine yolculuk edeceğiniz dizi, Polo'nun seyahat notlarına dayanıyor.

  Yayıncı: Netflix

  IMDb puanı: 8.1

  Rotten Tomatoes notu: %62

  Dahilerin yaşamlarına ve zihinlerine yolculuk: Genius

  Her sezonunda dünyaya iz bırakan bir dahinin hayat öyküsünü konu olan Genius dizisi, yayınlandığı günden bu yana büyük yankı uyandırıyor. İlk sezonunda Albert Einstein, ikinci sezonunda da Pablo Picasso'yu gerçekten işinin hakkını veren oyunculuklarla izliyoruz.

  Yayıncı: National Geographic

  IMDb puanı: 8.4

  Rotten Tomatoes notu: %69

  UFO soruşturmalarının gerçek hikayesi: Project Blue Book

  1947-1970 yılları arasında yaşanan UFO vakalarınının nasıl araştırıldığına dair gerçek bir hikaye. O dönemde binlerce insanın UFO vakası bildirmesi, komplo teorilerinin bu olaylara etkisi müthiş bi gerçekçilikle anlatılıyor. Bu dizi uzaylıları değil, onlara karşı olan inancın dayanaklarını sorgultıyor.

  Yayıncı: History

  IMDb puanı: 7,9

  Rotten Tomatoes notu: %69

  Kaybolmanın böylesi: Unsolved

  16 yaşındaki genç Damien Nettles'ın aniden ortadan kaybolmasıyla başlayan soruşturmalar, iki gazetecinin olayın peşini bırakmamasıyla devam eder. BBC tarafından hazırlanan ve 15'er dakikaliık bölümlere sahip bu mini dizi ve belgesel yapımı, gerçekliğine inanmakta zorluk çekeceğiniz bir olayı daha aktarıyor. Dizinin hepsi BBC Three isimli YouTube kanalında yayınlanmış durumda.

  Yayıncı: BBC

  IMDb puanı: 6,5

  Rotten Tomatoes notu: %-

  Spor dünyasındaki doping skandalları neden herkesi ilgilendiriyor? Cevap: Icarus

  Rus bir bilim insanın jeopolitik krizlere neden olan bilimsel çalışmalarını izliyoruz. Bu çalışmalar, dünyanın hayranlıkla takip ettiği spor müsabakalarında kullanılan doping etkili takviyeleri ortaya çıkartıyor. Etkileri spor dünyasıyla sınırlı kalmayan küresel bir krize tanık olacaksınız.

  Yayıncı: Netfix

  IMDb puanı: 7,9

  Rotten Tomatoes notu: %93

  Seri katillerin insanlığın sınırlarını zorlayan öyküsü: Mindhunter

  1970'li yılların sonlarına doğru, bir zincirleme cinayet vakasını araştıran iki FBI ajanı, tahmin ettiklerinden de büyük bir olayın ortasında kalıyorlar. Gerçek hikayeden alınan dizi, sıradan polisiye dizilerinin üzerinde bir kaliteye sahip.

  Yayıncı: Netfix

  IMDb puanı: 8,5

  Rotten Tomatoes notu: %97

  Gerçek bir hapisane hikayesi: Orange is The New Black

  Piper Chapman adındaki bir kadının hapishaneden çıktıktan sonra yazdığı kitaba dayanan hikaye, listenin en yumuşak yapımlarından birisi. Hikayede canlandırılan kadınların çoğu hala hayatta, hatta gerçek Piper Chipman dizinin danışmanları arasında yer alıyor.

  Yayıncı: Netfix

  IMDb puanı: 8,1

  Rotten Tomatoes notu: %89

  Uyuşturucu imparatorluklarının temelini anlatan olaylar zinciri: Narcos: Mexico

  Narcos'un ilk sezonları Pablo Escobar ve sonrasındaki olaylara odaklanmıştı. Bu dizi ise eş zamanlı olarak Mexico'da kurulan bir uyuşturucu şebekesini konu alıyor. Emniyet güçlerinin kartellerle olan çetin mücadelesini, merak ediyorsanız, tavsiye ediyoruz. Zira uyuşturucu, bir dünya problemi.

  Yayıncı: Netfix

  IMDb puanı: 8,5

  Rotten Tomatoes notu: %89

  Yakın tarihin en tuhaf ruhani lideri Osho ve toplumsal dinamikleri darmadağan eden hikayesi: Wild Wild Country

  Osho, Hindistan'da kurduğu toplulukla dünyayı ele geçirmek istiyordu. Mevcut bütün inanç sistemlerini reddediyor, milyonlarca insanı modern inandırıyordu. Yaptıkları ABD yasalarını bile değiştirdi. Pek çok insanın kitaplardan, sözlerinden tanıdığı Osho'nun gerçek yüzünü gördükçe şok geçirmemek elde değil.

  Yayıncı: Netfix

  IMDb puanı: 8,2

  Rotten Tomatoes notu: %98

  Savaşın gerçek yüzünü defalarca kez yüzümüze vuran yerli dizi: Mavi Kelebekler

  Yalnızca mezarlıklar üzerinde açan ölüm çiçeği ile beslenen mavi renkli kelebekler, 90'lı yıllarda Bosna'da 300 adet toplu mezarlığın yerini ortaya çıkarttılar. 3 yıl boyunca süren Bosna katliamları sırasında 250 bin insan katledilmişti. Yetkililer, mavi kelebekleri gördükleri yerde toprağı kazarak, katliama kurban giden insanlara ulaştılar. Bosna Savaşı'nın yıkıcı izlerini aktaran Mavi Kelebekler dizisi, yakın tarihin en yıkıcı yapımlarından birisi.

  Yayıncı: TRT

  IMDb puanı: 6,2

  Rotten Tomatoes notu: %-

  Webtekno Haftalık Dizi Reçetesinin önceki bölümlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz Açıklaması

  WebTekno / Teknoloji

  Teknoloji, Haberler

  beğendim
  alkışladım
  beğenmedim
  güldüm
  üzüldüm
  sinirlendim
  şaşırdım
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title