Haber : Bilim İnsanları, Yıldız Kümelerini İnceleyerek Samanyolu Galaksisi'ndeki Yerçekimini Anlamaya... - Haberler

Haberi Paylaş

  Bilim İnsanları, Yıldız Kümelerini İnceleyerek Samanyolu Galaksisi'ndeki Yerçekimini Anlamaya...

  Bilim İnsanları, Yıldız Kümelerini İnceleyerek Samanyolu Galaksisi'ndeki Yerçekimini Anlamaya...

  Bilim insanlarının yaptıkları son araştırmanın sonucunda Samanyolu Galaksisi'nin etrafında dolaşan yıldız kümeleri aracılığıyla galaksinin yerçekimsel potansiyelinin incelenebileceği ortaya kondu.

  Güney yarım kürede yaşayan insanlar, yeni keşfedilen ve Samanyolu Galaksisi'nde yüz milyonlarca yıldır hareket eden bir kozmik nehrin farkına varmış olabilir.

  Astronomlar, yeni keşfedilen bu devasa yıldız kümelerinin Güneş Sistemi'mize fazlasıyla yakın olarak geçtiğini belirtti. En az 4.000 adet yıldızı içerisinde barındıran bu küme, geceleri gökyüzünde bir nehri andıracak şekilde tüm semayı kaplıyor.

  Astronomi ve Astrofizik dergisinde bugün yayınlanan araştırmanın başyazarı Stefan Meingast "Galaktik disk içerisinde bulunan birçok yıldız kümesi, doğumundan kısa bir süre sonra yıldızları bir arada tutacak yeterli yerçekimsel potansiyele sahip olmadığı için dağılıyor. Başka bir deyişle onları bir bütün halinde tutmaya yetecek kadar yapıştırıcıya sahip değiller" dedi.

  Keşfedilen yıldız nehrinin bir milyar önce oluştuğu ve Samanyolu Galaksisi'ni bu zamana kadar dört defa turladığı düşünülüyor.

  Viyana Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nde bulunan araştırmacılar, bahsi geçen bu yıldız akışını Avrupa'nın Gaia uzay aracından alınan verileri kullanıp 200 adet yıldızın 3B hareketlerini haritalayarak keşfetti.

  Araştırmacılar bu yıldız nehri üzerinde araştırmalar düzenleyerek Samanyolu Galaksisi'nin yerçekimsel kuvveti hakkında daha iyi bir bilgiye sahip olacaklarını düşünüyor.

  WebTekno / Teknoloji

  Samanyolu Teknoloji Haberler

  beğendim
  alkışladım
  beğenmedim
  güldüm
  üzüldüm
  sinirlendim
  şaşırdım
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu haber WebTekno tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. WebTekno tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı WebTekno kurumudur.

  Son Dakika Haberleri

  title