Haberler
BBC

Astroloji ve Astronomi Arasındaki Ayrım

Güncelleme:

Doğum gününün karakterimizi, gezegenlerin hareketinin hayatımızı belirlediğini iddia eden astroloji ile gökbilimi olarak tanımlanan astronomi arasında 15. yüzyıl itibarıyla keskin bir ayrım ortaya çıktı. Astroloji bugün neden hala popüler bir alan? Astrolojiye duyulan ilgiyi açıklayan araştırmacılar.

Doğum gününün karakterimizi, gezegenlerin hareketinin hayatımızı belirlediğini iddia eden astroloji ile gökbilimi olarak tanımlanan astronomi arasında 15. yüzyıl itibarıyla keskin bir ayrım ortaya çıktı.

Babil İmparatorluğu kadar geriye gidersek, astrologlar gezegenleri ve yıldızları çalışan ve bu konuda matematiksel hesaplar yapan ilk uzmanlardı. Ancak daha sonra astroloji, kehanetlerde bulunan bir alan olarak kaldı ve bilimden uzaklaştı.

Peki hiçbir bilimsel dayanağının olmamasına rağmen astroloji bugün neden hala popüler bir alan? Hatta popülerliğin de ötesine geçerek pandemiden sonra astrolojiye ilginin arttığı gözlemleniyor. Burç yorumlarına eskimeyen ve hatta yenilenen ilginin arkasında ne yatıyor?

“New Age Uygulamalarının/İnançlarının Bir Yansıması olarak Astroloji ve Facebook'ta Kullanımının Betimsel Analizi” adlı araştırmanın yazarı Doç. Dr. Gülenay Pınarbaşı ile “Astrolojinin Bilimle İmtihanı” kitabının yazarı Tevfik Uyar, astrolojiye duyulan ilgiyi açıkladı.

BBC

Astroloji Teknoloji Kültür Sanat Güncel Haberler

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

Bakmadan Geçme

MasterChef Sevdet kimdir? 2024 MasterChef Sevdet kaç yaşında, nereli? MasterChef Bartu kimdir? 2024 MasterChef Bartu Ergün kaç yaşında, nereli? EURO 2024 kupası altın mı, neyden yapılmış, değeri ne kadar? EURO 2024 kupası kaç kilo, gümüş mü? 16 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 16 Temmuz burç yorumları nedir? 13-14 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 13-14 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 13 Temmuz AFAD ve Kandilli deprem listesi! 13 Temmuz Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? TRT 1 canlı maç izle! İSPANYA-İNGİLTERE CANLI izle! (4K) TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki 13 Temmuz 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle!
Erdoğan'dan 3. Dünya Savaşı yorumu: Risk görmüyorum, görmek de istemiyorum

Erdoğan'dan 3. Dünya Savaşı yorumu: Risk görmüyorum, görmek de istemiyorum

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title